Koszty związane z ogrzewaniem domu czy mieszkania zimą są jednymi z największych wydatków, z jakimi musi liczyć się każdy z nas. Opłat za ogrzewanie niestety nie da się ominąć, ale wprowadzając kilka zasad, można sporo zaoszczędzić. Co zrobić, aby płacić mniej za ogrzewaniu w bloku? Jak efektywnie ogrzewać pomieszczenia?
/123RF/PICSEL
Reklama
Jak oszczędzać na ogrzewaniu w mieszkaniu?
W mieszkaniach zlokalizowanych w blokach najczęściej wykorzystywane jest ogrzewanie centralne, które jest najtańsze. Niekiedy jednak zdarza się, że w blokach lub w kamienicach ogrzewanie jest wyłącznie gazowe, lub co gorsze, elektryczne, które należy do najdroższych rozwiązań.
Do końca 2023 roku dodatkowo obowiązuje zamrożenie cen prądu i gazu, nadal natomiast nie wiadomo, czy zamrożenie cen zostanie przedłużone na przyszły rok. Jeśli tak się nie stanie, rachunki za ogrzewanie elektryczne i gazowe wzrosną jeszcze bardziej.
Niezależnie jednak od rodzaju ogrzewania, w obliczu rosnących cen, warto w sezonie grzewczym wprowadzić kilka zasad, które pozwolą nam znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Chcesz przewietrzyć pokój? Zrób to prawidłowo
Jeżeli chcesz w trakcie zimy przewietrzyć pokój, zawsze pamiętaj o tym, by podczas otwierania okien, zakręcić zawory na grzejnikach. W przeciwnym wypadku całe ciepło generowane przez kaloryfer będzie „uciekać” na zewnątrz.
Zawsze wietrz krótko i skutecznie – podczas wietrzenia otwórz całe okno na oścież i odczekaj kilka minut, aż pomieszczenia przyjemnie się przewietrzą.
Utrzymuj w pomieszczeniach optymalną temperaturę
Eksperci wskazują na to, że jeżeli zmniejszysz temperaturę w pomieszczeniu o 1-2 stopnie Celsjusza, to możesz zaoszczędzić nawet 5-8 proc. energii grzewczej. Mówi się, że najzdrowsza temperatura w mieszkaniu to około 20 stopni Celsjusza, niemniej jednak każdy powinien znaleźć własny komfort. Wyższą temperaturę powinno się natomiast utrzymywać w łazience oraz w pokoju dziecięcym.
Jeśli w ciągu dnia wychodzisz z domu lub planujesz dłuższą nieobecność, nie wyłączaj całkowicie ogrzewania, ponieważ jeśli w mieszkaniu znacznie się ochłodzi, będzie potrzeba o wiele więcej ciepła, a tym samym energii, żeby ponownie uzyskać pożądaną temperaturę. Zamiast tego, w trakcie nieobecności obniż temperaturę do około 15-16 stopni Celsjusza.
Podobne zasady zastosuj w nieużywanych pomieszczeniach. Nie wyłączaj w nich ogrzewania całkowicie, a jedynie ustaw w nich temperaturę niższą niż w innych miejscach w mieszkaniu.
Uszczelnij okna i drzwi
Przed sezonem grzewczym warto dokładnie sprawdzić szczelność okien oraz drzwi. Stare lub nieprawidłowo dopasowane uszczelki mogą powodować, że ciepło z kaloryferów będzie wychodzić na zewnątrz, zimne powietrze zaś będzie wchodzić do mieszkania. Jeśli po sprawdzeniu okien okaże się, że są nieszczelne, jak najszybciej wymień stare uszczelki i dokonaj ich regulacji, tak, aby skutecznie zapobiec utracie ciepła.
Odpowietrzaj kaloryfery
Przed sezonem grzewczym trzeba sprawdzić nie tylko okna i drzwi, ale i kaloryfery. Przede wszystkim grzejniki należy wyczyścić z kurzu, a następnie je odpowietrzyć.
Nie zasłaniaj grzejników
W pobliżu grzejników nie powinny znajdować się żadne elementy, które mogłyby pochłaniać ciepło. Mowa tutaj o firankach, zasłonach, ale i kwiatach czy meblach. Każdy kaloryfer powinien być odsłonięty, tak by mógł skutecznie doprowadzać ciepło do pomieszczenia.
Nie zaleca się również używać grzejników jako suszarek, ponieważ położenie na kaloryferach mokrych rzeczy powoduje, że ciepło wykorzystywane jest nie do ogrzewania, ale do odparowania wilgoci z ubrań. Zamiast suszyć ubrania na kaloryferze, wykorzystaj do tego zwykłą suszarkę na ubrania.
WG