Twórca LINK: Adopcja kryptowalut nastąpi po upadku systemu bankowego

Twoacuterca Link Adopcja Kryptowalut Nastapi Po Upadku Systemu Bankowego Dc39962, NEWSFIN

Twoacuterca Link Adopcja Kryptowalut Nastapi Po Upadku Systemu Bankowego 2eba897, NEWSFIN

W niedawnym wywiadzie dla Bankless Sergey Nazarov, twórca Chainlink (LINK), słynący z rozwijania Oracle, przedstawił swoją wizję ewolucji branży kryptowalut w ciągu następnej dekady.

Odpowiadający za projekt LINK zobrazował, jak ewentualny upadek tradycyjnego systemu bankowego może przyspieszyć masową adopcję kryptowalut.

Nazarow identyfikuje dwa możliwe scenariusze przyszłości kryptowalut i technologii blockchain. Pierwszy z nich to „scenariusz powolny”, w którym przemysł i technologia rozwijają się w stałym tempie, stopniowo odwracając uwagę od tradycyjnego systemu finansowego. Scenariusz ten zakładałby płynne przejście do nowego paradygmatu gospodarczego i finansowego.

Jednak drugi scenariusz, zwany „scenariuszem szybkim”, przedstawia sytuację bardziej dramatyczną. W tym przypadku przyspieszonego upadku dotychczasowego systemu bankowego, doprowadziłby miliony ludzi do trudności finansowych, co z kolei zmusiłoby ich do uznania korzyści płynących z weryfikowalnych systemów pieniężnych i kryptowalut.

Nazarow prezentuje następujące stanowisko w tej sprawie:

„Szybki scenariusz zakłada większą liczbę upadłości na wzór Banku Doliny Krzemowej na wzór Credit Suisse oraz więcej monumentalnych upadłości, których być może nie będzie można złagodzić interwencją rządu i które mogą spowodować problemy finansowe dla społeczeństwa, napięcia polityczne i problemy międzynarodowe, ponieważ obietnice systemu nie są odpowiednio wspierane.”

Zdaniem Nazarowa ten scenariusz, w połączeniu z brakiem wsparcia dla obietnic tradycyjnego systemu finansowego, doprowadziłby społeczeństwo do uświadomienia kruchości systemów, w których mieści się ich wartość i życie gospodarcze. To z kolei uczyniłoby kryptograficznie zabezpieczony świat i weryfikowalną sieć Web 3.0 niezwykle atrakcyjną.

Nazarow sugeruje, że w szybko zmieniającym się scenariuszu ci, którzy nie oferują gwarancji kryptograficznych w swoich relacjach gospodarczych lub nie mogą zweryfikować, w jaki sposób użytkownicy odnoszą się do swoich aktywów w systemie, znajdą się w niekorzystnej sytuacji. Będzie to jak brak internetu, bo kryptografia stanie się niezbędnym elementem gospodarki.

Nawet w „scenariuszu powolnym ” Nazarow utrzymuje, że branża kryptowalut prawdopodobnie jest na dobrej drodze do kapitalizacji rynkowej na poziomie 10 bilionów dolarów. Ścieżki która rozpoczęła się, gdy przekroczyła granicę 200 miliardów dolarów.

Twoacuterca Link Adopcja Kryptowalut Nastapi Po Upadku Systemu Bankowego Ef8ad7b, NEWSFIN

Wzrost ceny LINK po oświadczeniu Nazarowa. Źródło: CoinMarketCap

Dlatego Siergiej Nazarow przewiduje dwie możliwe przyszłości kryptowalut i technologii blockchain w następnej dekadzie. Jeden to stopniowa droga do masowej adopcji. Drugi to szybszy i bardziej dramatyczny scenariusz obejmujący upadek tradycyjnego systemu bankowego. W konsekwencji społeczeństwo znajdzie schronienie w kryptowalitach i sieci, która jest weryfikowalna.

W każdym razie wydaje się, że kryptowaluty nadal będą istotnym tematem w ewolucji globalnego krajobrazu finansowego.

Chainlink wyróżniał się inicjatywami mającymi na celu integrację tradycyjnego systemu bankowego z ekosystemem kryptowalut. Jednym z jego istotnych wysiłków było przeniesienie tokenizowanych aktywów na SWIFT.

Czy spór banków spowoduje ich upadek? Siergiej Nazarow odpowiada

Ponieważ banki centralne i różne instytucje finansowe badają rozwój cyfrowych walut banku centralnego (CBDC), należy rozważyć, w jaki sposób może to wpłynąć na przyjęcie kryptowalut i ewolucję systemu finansowego jako całości.

Niezadowolenie z tradycyjnych systemów bankowych jest zrozumiałe. Na przestrzeni lat byliśmy świadkami kryzysów gospodarczych, upadków banków i epizodów korupcji finansowej. Powyższe podważyło zaufanie do konwencjonalnych instytucji finansowych.

CBDC są przedstawiane jako rzekoma odpowiedź na te problemy, ponieważ dają obietnicę większej przejrzystości. Co więcej, oferują bezpieczeństwo i efektywność transakcji finansowych.

Jednak ta reakcja banków centralnych może nie wystarczyć, aby rozwiać głębokie obawy społeczeństwa. Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ethereum czy LINK, a także DeFi, zyskały na popularności. Staje się tak właśnie dlatego, że oferują zdecentralizowaną i autonomiczną alternatywę dla tradycyjnych systemów bankowych.

Możliwość posiadania i kontrolowania aktywów finansowych bez polegania na pośrednikach jest atrakcyjna dla tych, którzy nie ufają scentralizowanym instytucjom finansowym.

W tym kontekście istotny staje się „szybki scenariusz”, o którym wspomniał Siergiej Nazarow. W nim, przyspieszony upadek tradycyjnego systemu bankowego powoduje gwałtowny wzrost adopcji kryptowalut.

Jeśli banki centralne i CBDC nie rozwiążą odpowiednio podstawowych kwestii zaufania i przejrzystości, możemy zobaczyć, że więcej osób szuka schronienia w kryptowalutach, które oferują zabezpieczenie kryptograficzne i większą odporność na cenzurę.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *