Spadek po nieznanym krewnym. Jak sprawdzić, co nam zostawił?

Dowiedziałeś się o spadku po nieznanym krewnym i liczysz na wysoki spadek? Przed przyjęciem spadku nie zapomnij sprawdzić, co tak naprawdę wchodzi w jego skład, bo być może spadkodawca pozostawił po sobie długi, które znacząco przewyższają jego majątek. Jak sprawdzić majątek spadkowy po nieznanej rodzinie? Zdjęcie

Spadek Po Nieznanym Krewnym Jak Sprawdzic Co Nam Zostawil Ed172cb, NEWSFIN

Jak sprawdzić, co wchodzi w skład spadku po nieznanym krewnym? /123RF/PICSEL Reklama

Spadek po nieznanym członku rodziny. Masz 3 możliwości

Jeżeli zastanawiasz się nad przyjęciem spadku po nieznanym krewnym, to pierwsze, co należy zrobić, to zorientować się, czy daleki członek rodziny nie pozostawił po sobie długów. I musisz zrobić to jak najszybciej, ponieważ od momentu uzyskania informacji na temat śmierci spadkodawcy, każdy spadkobierca ma 6 miesięcy na:

  1. Przyjęcie spadku wprost – wtedy przyjmujemy aktywa i pasywa spadku, a więc za długi odpowiadamy własnym majątkiem,
  2. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – przyjęcie spadku z długami, ale za długi odpowiadamy wyłącznie do wysokości spadku,
  3. Odrzucenie spadku w całości.

Jeżeli w ciągu 6 miesięcy spadkobierca nie złoży oświadczenia dotyczącego spadku, to wtedy przyjmuje się, że przyjął on spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas odpowiada on za długi spadkodawcy wyłącznie do wysokości jego majątku, jednak musi liczyć się z koniecznością dopełnienia wielu formalności związanych ze spłatą wierzycieli.

Jak sprawdzić, co wchodzi w skład spadku po nieznanym krewnym?

Samodzielne ustalenie, co wchodzi w skład spadku, nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza jeżeli spadkodawcą był krewny, którego nie znaliśmy i z którym nie utrzymywaliśmy kontaktu. Na stronie BIG możemy przeczytać, że ze względu na ochronę danych osobowych możliwości spadkobierców są bardzo ograniczone, aby sprawdzić spadkodawcę w firmach pożyczkowych, bankach, BIK-u lub BIG-u.

Sprawdzenie ewentualnych długów w w/w instytucjach w większości przypadków może odbyć się wyłącznie z pomocą sądu. Wówczas w ramach postępowania o stwierdzenie nabycia spadku sąd może wystąpić do BIG-u i pobrać raport o spadkodawcy.

Reklama

W celu ustalenia masy spadkowej oraz tego, czy w jego skład wchodzą długi, spadkobiercy mogą również złożyć wniosek do sądu lub bezpośrednio do komornika o sporządzenie tzw. spisu inwentarza. W takim spisie zostaną ujęte wszystkie aktywa oraz pasywa spadkodawcy, czyli długi.

Wniosek o spis inwentarza warto złożyć tuż po śmierci spadkodawcy, aby mieć pewność, że komornik sporządzi wykaz aktywów i pasywów spadkodawcy przed upłynięciem 6-miesięcznego terminu na przyjęcie lub odrzucenie spadku.

Ponadto przygotowanie spisu inwentarza jest odpłatne i kosztuje 400 zł. Dodatkowo spadkobierca musi ponieść opłaty sądowe w wysokości 100 zł oraz koszt rzeczoznawcy, jeżeli komornik będzie potrzebował jego pomocy przy wycenie majątku.

Kiedy opłaca się przyjąć majątek spadkowy z długami?

Przyjęcie spadku z długami w niektórych sytuacjach okazuje się korzystne, zwłaszcza jeżeli wartość majątku znacząco przewyższa długi. W takiej sytuacji warto przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, ponieważ wtedy będziemy odpowiadać za zadłużenia wyłącznie do wysokości spadku. Po przyjęciu takiego spadku musimy natomiast liczyć się z formalnościami i koniecznością skontaktowania się z wierzycielami spadkodawcy, aby ustalić plan spłaty zadłużenia.

Jak złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku z długami po dalekiej rodzinie?

Jeżeli jesteś pewny, że kwota zadłużenia przewyższa wartość spadku lub nie chcesz załatwiać spraw związanych ze spłatą wierzycieli, to najlepszym rozwiązaniem będzie odrzucenie spadku w całości.

Aby odrzucić spadek, w ciągu 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się od śmierci spadkodawcy, musisz złożyć oświadczenie przed sądem lub przed notariuszem o odrzuceniu spadku. Po odrzuceniu spadku jesteś traktowany tak, jakbyś nie dożył jego otwarcia. Majątek zmarłego zaś dziedziczy kolejna osoba w linii.

Jeśli jednak okaże się, że kolejnym spadkobiercą są twoje dzieci, to wówczas w ich imieniu również musisz dokonać odrzucenia spadku. Aby odrzucić spadek w imieniu niepełnoletniego dziecka, trzeba wystąpić do sądu rejonowego z wnioskiem o pozwolenie na dokonanie odrzucenia spadku. W takim wniosku należy dodatkowo wyjaśnić, dlaczego przyjęcie spadku byłoby zagrożeniem dla dobra i interesu małoletniego.

WG

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *