Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów udostępnił post na Instagramie dotyczący produktów i przedmiotów dostosowanych do indywidualnych specyfikacji. Sprzedawca detaliczny nie ma obowiązku przyjmowania takich zwrotów, nawet w przypadku zamówień online. Niemniej jednak sprzedawcy często błędnie interpretują zasady i odmawiają przyjmowania towarów wykonanych na zamówienie.
/ Bartłomiej Magierowski/East News / East News
W jednym z ostatnich postów na Instagramie UOKiK wyjaśnił rozróżnienie między spersonalizowanym przedmiotem, stworzonym na specjalne życzenie klienta, a wariantem produktu wykonanym na zamówienie. „Kiedy robisz zakupy online, możesz wybierać spośród różnych opcji produktu, takich jak kolor i wzór. Sprzedawca oferuje je wszystkim klientom: albo mają gotowe warianty w magazynie, albo mogą je nabyć od hurtownika. Na przykład: Bluza dostępna w 5 rozmiarach, 5 kolorach i 5 wzorach. Jeśli wybierzesz rozmiar M w kolorze czarnym, jest to indywidualny wybór wariantu produktu” – wskazuje UOKiK, dodając, że taki produkt można zwrócić w ciągu 14 dni.
Reklama
Produkt wykonany na zamówienie i spersonalizowany
„Kiedy robisz zakupy online, masz możliwość personalizacji przedmiotu, np. nadruku na podstawie swojego pomysłu. Sprzedawca tworzy ten przedmiot specjalnie dla Ciebie. Na przykład: bluza dostępna w 5 rozmiarach, 5 kolorach, z możliwością nadruku grafiki dostarczonej przez kupującego. Wybierasz rozmiar M w kolorze czarnym i wysyłasz zdjęcie swojego zwierzaka do nadruku. Jest to produkt wykonany według indywidualnych specyfikacji” — wyjaśnia post, podkreślając, że takiego produktu nie można zwrócić . „Jest to produkt wykonany według indywidualnych specyfikacji” — wyjaśnia Urząd, zauważając, że jeśli sprzedawca nie ma przedmiotu na stanie i importuje go specjalnie dla klienta, nie oznacza to, że jest to „produkt wykonany według indywidualnych specyfikacji”.
Rozszerz
Przeczytaj także: Oszustwo „polskiego sklepu” powróciło. Wcześniej wiele osób straciło znaczne kwoty pieniędzy
Produkt wykonany na zamówienie podlega zwrotowi
Konsumenci pytali w komentarzach, co się dzieje, gdy sprzedawca uważa, że produkt został wykonany na zamówienie — na przykład, gdy klient wybiera grzejnik w określonym kolorze lub sofę z określonym obiciem. „Zwroty nie są akceptowane, nawet jeśli są to kolory i tkaniny wybrane z palety dostarczonej przez sprzedawcę” — zauważył jeden z komentujących. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów odpowiedział, że jeśli klient wybiera parametry produktu z dostępnej listy, nie jest on klasyfikowany jako produkt wykonany według indywidualnych specyfikacji. „Wybór cech produktu z zamkniętej listy opcji dostępnych na stronie internetowej nie jest równoznaczny z indywidualnym zamówieniem — nawet jeśli produkt nie jest łatwo dostępny i musi zostać zaimportowany lub zmontowany” — wyjaśnił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Sklep nie chce przyjąć zwrotu. Co robić?
W takich przypadkach, jeśli przedmioty zostały zakupione online, konsument ma prawo do ich zwrotu w ciągu 14 dni od otrzymania produktu. Przed odesłaniem przedmiotu klient powinien przesłać sprzedawcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Jeśli sklep stwarza problemy i grozi, że nie przyjmie zwrotu, można zwrócić się o poradę do Rzecznika Praw Konsumentów lub wypełnić formularz na stronie internetowej UOKiK, szczegółowo opisując swój problem. Fundacja ProPublika również oferuje pomoc konsumentom w imieniu UOKiK.