Przerejestrowanie auta będzie obowiązkowe. Niedługo zmieni się prawo

Przerejestrowanie auta wciąż budzi wiele wątpliwości i pytań wśród kierowców. Wkrótce każdy nowy właściciel będzie musiał wywiązać się z tego obowiązku – niezależnie od tego, w jaki sposób nabędzie samochód. Za nieprzerejestrowanie auta w wyznaczonym terminie grozi kara pieniężna. Ile kosztuje przerejestrowanie auta i jakie dokumenty są wymagane?

Zdjęcie

Przerejestrowanie Auta Będzie Obowiązkowe Niedługo Zmieni Się Prawo 8535d6d, NEWSFIN

Przerejestrowanie auta wymaga wizyty w urzędzie. Kiedy jest to obowiązkowe i ile kosztuje? /ARKADIUSZ ZIOLEK/East News /East News

Reklama

Czy przerejestrowanie auta jest obowiązkowe?

Przepisy mówią jasno, że osoba, która kupiła samochód zarejestrowany już w Polsce, musi zgłosić ten fakt w urzędzie. Ustawowo na poinformowanie właściwego organu o zakupie samochodu jest 30 dni od daty zawarcia umowy. Jednocześnie zbywca w tym terminie ma obowiązek powiadomienia starosty o sprzedaży pojazdu.

Zgłoszenie nabycia auta nie jest więc jednoznaczne z przerejestrowaniem go na nowego właściciela. Aktualnie nie ma obowiązku przerejestrowania używanego samochodu, jeśli został on kupiony w Polsce. Wyjątkiem są pojazdy sprowadzone do Polski z kraju, który należy do Unii Europejskiej. W tym przypadku nowy właściciel ma obowiązek przerejestrowania samochodu.

Zmiany w przepisach nastąpią wraz z początkiem 2024 roku. Od 1 stycznia każdy nabywca samochodu (podobnie jak osoba, która otrzyma auto w spadku) będzie musiał dokonać jego przerejestrowania.

Ile jest czasu na przerejestrowanie auta?

W przypadku zakupu auta z kraju Unii Europejskiej nowy właściciel musi zarejestrować je w Polsce w ciągu 30 dni. Od 1 stycznia 2024 r. obowiązek rejestracji pojazdu (oraz przerejestrowania) w ciągu 30 dni będzie miała również każda osoba, która sprowadzi pojazd z państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej. 

Takie przepisy mogą okazać się kłopotliwe dla osób będących w posiadaniu uszkodzonego pojazdu, który wymaga czasochłonnej naprawy oraz przeprowadzenia obowiązkowych badań technicznych.

Ile kosztuje przerejestrowanie auta? To zależy od tablic rejestracyjnych

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje przerejestrowanie auta w Polsce. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od wymagań właściciela pojazdu. Koszty przerejestrowania samochodu w 2023 roku przedstawiają się następująco:

  • nowe tablice rejestracyjne – 80 zł;
  • pozwolenie czasowe – 13,50 zł;
  • nowy dowód rejestracyjny – 54 zł;
  • nalepka legalizacyjna – 12,50 zł;
  • pozwolenie czasowe – 13,50 zł.

W tym przypadku całkowity koszt przerejestrowania samochodu wynosi 160 zł. Od 31 stycznia 2022 roku po zakupie samochodu zarejestrowanego w Polsce można zachować dotychczasowe numery rejestracyjne. W tym wariancie cena przerejestrowania auta to 80 zł.

Kara za nieprzerejestrowanie auta. Co grozi za niedopełnienie obowiązku?

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu jest przewidziana wyłącznie dla właścicieli samochodów sprowadzonego z Unii Europejskiej. Za niedopełnienie obowiązku grozi grzywna w wysokość od 200 do 1000 zł. Taki sam mandat mogą otrzymać osoby, które zignorują obowiązek zgłoszenia staroście nabycia lub zbycia pojazdu.

Zobacz także:

Samochody w 2024 r. będą droższe. Dlaczego ceny aut rosną?

Nadchodzi motoryzacyjna rewolucja. Polska gospodarka będzie na nią gotowa?

E-kolejka wciąż mało popularna. Czas oczekiwania w urzędach mógłby być krótszy

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: Gospodarka na hamulcu Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *