Policja w Piasecznie rozpoczęła akcję prewencyjną pod hasłem „Bezpieczeństwo na hulajnogach – nie przesadzaj”. Nałożono łącznie 10 mandatów na kierowców hulajnóg. Najwyższa grzywna, w wysokości 2500 zł, została nałożona na osoby przyłapane na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu.
/ THOMAS KIENZLE/AFP / AFP
Policja monitoruje operatorów skuterów
„Incydenty z udziałem użytkowników hulajnóg stają się coraz częstszym problemem na drogach” – czytamy na stronie internetowej policji. W związku z rosnącą liczbą niebezpiecznych sytuacji z udziałem użytkowników hulajnóg, funkcjonariusze drogówki w Piasecznie rozpoczęli kampanię pod hasłem „Nie przesadzaj z bezpieczeństwem na hulajnogach”.
Funkcjonariusze oceniali kierowców hulajnóg pod kątem trzeźwości i prędkości. Zebrane dane ujawniły, że najczęstszymi wykroczeniami były przekroczenie prędkości oraz jazda dwóch osób na jednym hulajnodze. Ponadto, kierowcy byli zatrzymywani na jezdni zamiast na dostępnych ścieżkach rowerowych oraz na przejściach dla pieszych w niewłaściwy sposób.
Reklama
„Niestety, jak wskazują dowody, wiele niebezpiecznych incydentów wynika nie z ignorancji, ale z czystej lekkomyślności i całkowitego lekceważenia obowiązujących przepisów . Młodzi użytkownicy hulajnóg często zdają się uważać, że są nietykalni i że przepisy ruchu drogowego ich nie dotyczą. Niestety, wielu traktuje hulajnogi elektryczne jak zwykłe zabawki, mimo że niewłaściwe ich użycie może doprowadzić do śmierci zarówno użytkownika, jak i niczego niepodejrzewającego pieszego” – czytamy w raporcie policyjnym.
„ Funkcjonariusze nałożyli 10 mandatów . Zwracali się do wszystkich z prośbą o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego” – podkreślił przedstawiciel policji, o czym poinformował radiozet.pl. Najwyższe mandaty zostały nałożone na dwóch mężczyzn, którzy prowadzili pojazd pod wpływem alkoholu – musieli zapłacić 2500 zł.
Jazda skuterem. Obowiązują ograniczenia prędkości i ograniczenia dla nieletnich.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, prędkość hulajnóg elektrycznych nie może przekraczać 20 km/h . Osoby w wieku od 10 do 18 lat muszą również posiadać ważne prawo jazdy – kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Użytkownicy hulajnóg powinni korzystać ze ścieżek rowerowych, a jeśli są one niedostępne, mogą korzystać z drogi, na której obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h.
Dzieciom poniżej 10. roku życia zabrania się korzystania z hulajnóg, z wyjątkiem obszarów mieszkalnych i pod nadzorem osoby dorosłej. Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak zapowiedział, że w nadchodzących miesiącach zostaną wprowadzone nowe przepisy, które zobowiążą dzieci poniżej 16. roku życia do noszenia kasku podczas jazdy hulajnogą elektryczną.