Liczne oznaki sugerują, że nowe taryfy za prąd dla gospodarstw domowych nie zostaną wprowadzone przed październikiem. Na podstawie najnowszych prognoz dla Energy Consumer Protection Act, zmienione taryfy mają wejść w życie 1 października.
/ 123RF/PICSEL
Zgodnie z opublikowanymi w poniedziałek propozycjami nowelizacji ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej nowe taryfy za energię elektryczną dla gospodarstw domowych zaczną obowiązywać od 1 października tego roku, a nie od 1 lipca.
Założenia upublicznione w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wskazują na opóźnienie we wdrażaniu zaktualizowanych taryf energii elektrycznej do 1 października br. Obecne przepisy stanowią, że sprzedawcy z urzędu muszą złożyć wnioski do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w terminie, aby taryfy weszły w życie 1 lipca.
Reklama
Ministerstwo Klimatu podkreśla w uzasadnieniu wniosku, że opóźnienie wdrożenia zmienionych taryf za energię elektryczną pozwoli na pełniejsze odzwierciedlenie warunków rynkowych w tych taryfach. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazało, że obecne ceny hurtowe wahające się od 400 do 500 zł za MWh „sugerują potencjał obniżek taryf za energię elektryczną dla sprzedawców działających jako sprzedawcy z urzędu dla gospodarstw domowych”.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami gospodarstwa domowe mają prawo do zamrożenia cen energii elektrycznej na poziomie 500 zł do końca września 2025 r. Rząd nie podjął jeszcze decyzji, czy przedłużyć tę zamrożoną cenę.
***