Zamrożenie cen energii przedłużone na przyszły rok? A. Moskwa: „Mam w swoim resorcie gotową dużą ustawę”

Decyzja w sprawie zamrożenia cen energii w przyszłym roku zostanie podjęta po wyborach, w październiku – poinformowała w Radiu Zet Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Zdjęcie

Zamrożenie Cen Energii Przedłużone Na Przyszły Rok A Moskwa Mam W Swoim Resorcie Gotową Dużą Ustawę 4320345, NEWSFIN

Kwestia zamrożenia cen prądu ma zostać podjęta po wyborach /123RF/PICSEL

Reklama

– Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz, ale tak jak w ubiegłych latach czekamy na te ostatnie miesiące, żeby mieć pełen obraz. (…) Mam w swoim resorcie gotową dużą ustawę, która obejmuje gaz, ciepło i energię w różnych wariantach. (…) Zaraz po wyborach dokonamy szybkiej analizy, jesteśmy gotowi na każdy scenariusz – powiedziała minister Moskwa.

– Ceny ciepła systemowego są zamrożone do końca tego roku. Mechanizmy mamy gotowe. Część taryf, które składają ciepłownie to taryfy na dłuższy okres, więc będą też obowiązywały w kolejnym roku. Obserwujemy sytuację. (…) W ubiegłym roku te rozwiązania też wprowadzaliśmy w ostatnim kwartale. (…) Potrzebujemy mieć pełen obraz czterech kwartałów cen gazu, węgla, surowców. Taka decyzja zapadnie w końcówce października (…), ale ustawy są gotowe od kwietnia – dodała. 

Dodatku węglowego nie będzie

Anna Moskwa zapewniła, że w tym roku węgla nie zabraknie „ani dla gospodarstw domowych, ani dla ciepłowni, ani dla energetyki”. Jak wskazała, są zapasy węgla z ubiegłego roku, przede wszystkim w polskich kopalniach.

– Nie planujemy dodatku węglowego, bo ceny węgla się stabilizują. (…) Gdyby do jakichś zaburzeń na tym rynku doszło – będziemy interweniować. Na dzisiaj ten rynek się stabilizuje – dodała minister Moskwa.

Wyższe limity zużycia energii w 2023 roku

Zgodnie z nowelizacją ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku zwiększono limity zużycia prądu z zamrożoną ceną, a także obniżono cenę maksymalną energii m.in. dla samorządów, przedsiębiorców i podmiotów wrażliwych. 

Zgodnie ze zmianami limity wynoszą:

– dla gospodarstw domowych 3000 kWh rocznie (dotychczas 2000 kWh rocznie)

– dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnością 3600 kwH rocznie (dotychczas 2600 kWh rocznie);

– dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników – 4000 kwH rocznie (dotychczas 3000 kWh rocznie)

Nowe limity są do wykorzystania w 2023 r., nawet jeśli odbiorca energii elektrycznej – jeszcze przed wejściem w życie ustawy – przekroczył dotychczasowy limit. Nadpłata zostanie mu zaliczona na poczet kolejnej faktury. 

Obok obniżenia opłat dla gospodarstw domowych pojawią się także inne zmiany – to obniżenie ceny maksymalnej prądu dla samorządów, sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz podmiotów wrażliwych, takich jak szpitale czy szkoły. Obecnie maksymalna stawki wynosi ona 785 zł za 1000 kWh, zaś od 1 października ma spaść do 693 zł za 1000 kWh, czyli takiej samej kwoty jak dla gospodarstw domowych po przekroczeniu przez nie limitów zamrożenia.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 44: Co z tą demokracją jest nie tak? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *