Ochrona w postaci dopłat do cen ogrzewania zakończyła się pod koniec czerwca. Wielu mieszkańców spółdzielni zależnych od ogrzewania miejskiego odczuje podwyżki rachunków. Niektóre spółdzielnie już zgłaszają podwyżki taryf.
/ 123RF/PICSEL
Polska Izba Gospodarcza Ciepłownictwa (IGCP) ostrzegała już w czerwcu, że przygotowania do wyższych rachunków za ogrzewanie należy rozpocząć w środku lata. Pod koniec tego miesiąca zniesiono tarczę ochronną wprowadzoną za rządów PiS, która przewidywała dopłaty do ogrzewania, mogące podnieść rachunki odbiorców końcowych nawet o 40% w porównaniu z cenami z 2022 roku.
Koniec tarczy ochronnej. Rachunki wzrosną.
Po zakończeniu obowiązywania tarczy, od lipca, odbiorcy indywidualni będą obciążani taryfami zatwierdzonymi przez Urząd Regulacji Energetyki. Według Money.pl, w praktyce oznacza to znaczne podwyżki czynszów. dla milionów Polaków.
Reklama
Dotychczas tarcza, która utrzymywała ceny ogrzewania na stabilnym poziomie, ograniczała wzrosty cen wszystkich składników ogrzewania systemowego:
- koszt zamówionej mocy cieplnej,
- cena ogrzewania,
- koszt nośnika ciepła,
- opłaty stałe i zmienne.
Polska Izba Gospodarcza Ciepłownictwa oszacowała, że po zakończeniu obowiązywania tarczy podwyżki rachunków dotkną odbiorców 56% systemów grzewczych , podał portal money.pl.
Spółdzielnie już zapowiadają podwyżki czynszów
Zaprzestanie dopłat rządowych oznacza również wyższe wydatki dla samorządów. Większość spółdzielni prawdopodobnie ogłosi nowe taryfy za ogrzewanie nie wcześniej niż we wrześniu , ale już pojawiają się wstępne szacunki. Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bytomiu prognozowała na początku lipca, że podwyżki cen ogrzewania dotknęły większość dzielnic Rudy Śląskiej:
„Od lipca większość mieszkańców Rudy Śląskiej będzie musiała zmierzyć się z podwyżkami rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę sięgającymi nawet 90 proc .” – powiedział Marek Stalmach, prezes Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Bytomiu, w rozmowie z Naszym Miastem.
Dodatkowe roczne koszty ogrzewania w Rudzie Śląskiej po wygaśnięciu tarczy mają wynieść nawet 100 mln zł .
Znacznie mniejsza skala podwyżek cen będzie dotyczyć m.in. miast na Podlasiu. Zambrowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Wodociągów ogłosiło na początku lipca podwyżki cen ciepła z 88,04 zł/GJ do 92,20 zł/GJ, jak donosi portal zambrowiacy.pl. Tym samym w Zambrowie ogrzewanie bez osłony ochronnej będzie droższe o niecałe 5 proc.
IGCP obliczył, że w skali kraju można spodziewać się podwyżek od kilku do kilkudziesięciu procent, w zależności od technologii wytwarzania ciepła i położenia geograficznego. „W mojej spółdzielni mieszkaniowej wzrost cen ciepła wynosi 24 procent ” – zauważył na platformie X Patryk Słowik, dziennikarz Wirtualnej Polski.