Nowe przepisy mają chronić konsumentów przed nagłymi wzrostami cen energii. Nieformalne porozumienie w tej sprawie zawarli negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i Rady UE.
/123RF/PICSEL
Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i Rady UE nieformalnie osiągnęli porozumienie w sprawie reformy unijnego rynku energii elektrycznej, aby uczynić go bardziej stabilnym, przystępnym cenowo i zrównoważonym. Nowe przepisy mają chronić konsumentów przed nagłymi wzrostami cen energii.
Konsumenci mogą liczyć na stabilne ceny?
Aby chronić konsumentów przed wahaniami cen, PE i Rada UE uzgodnili, że będą oni mieli prawo dostępu do umów o stałej cenie i umów o cenach dynamicznych oraz do otrzymywania kluczowych informacji na temat opcji, na które się decydują, zabraniając dostawcom możliwości jednostronnej zmiany warunków umowy.
Reklama
Ma to na celu zapewnienie, że wszyscy konsumenci, a także małe przedsiębiorstwa, skorzystają z długoterminowych, przystępnych i stabilnych cen, a także złagodzenie skutków nagłych szoków cenowych.
Uzgodniony tekst przewiduje tzw. kontrakty różnicowe (CFD) lub równoważne programy o takich samych skutkach, aby zachęcać do inwestycji w energię. Organ publiczny będzie rekompensować producentowi energii, jeśli ceny rynkowe spadną zbyt gwałtownie, ale pobierać od niego płatności, jeśli ceny są zbyt wysokie. Stosowanie tych kontraktów będzie dozwolone we wszystkich inwestycjach w produkcję nowej energii elektrycznej, zarówno energii odnawialnej, jak i jądrowej.
Umowa przewiduje również, że umowy zakupu energii mogą gwarantować konsumentom stabilne ceny i wiarygodne przychody dostawcom energii odnawialnej.
UE będzie mogła ogłaszać kryzys cen energii elektrycznej
Komisja Europejska oceni możliwość wykorzystania unijnego mechanizmu finansowania energii odnawialnej do organizowania ogólnounijnych aukcji energii odnawialnej, aby pomóc w osiągnięciu 2,5 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych, oprócz wiążącego celu na poziomie UE wynoszącego 42,5 proc.
W sytuacji bardzo wysokich cen i pod pewnymi warunkami UE może ogłosić regionalny lub ogólnounijny kryzys cen energii elektrycznej, umożliwiając państwom członkowskim podjęcie tymczasowych środków w celu ustalenia cen energii elektrycznej dla MŚP i energochłonnych odbiorców przemysłowych.
Aby tymczasowe porozumienie stało się obowiązujące, musi teraz zostać zatwierdzone przez PE i Radę UE. Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE będzie głosować nad nim podczas nadchodzącego posiedzenia.
Ceny energii rosną od połowy 2021 roku, początkowo w kontekście ożywienia gospodarczego po pandemii Covid-19. Gwałtownie wzrosły jednak ze względu na problemy z dostawami gazu po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Wysokie ceny gazu miały natychmiastowy wpływ na ceny energii elektrycznej.