Jak przekazać 1,5 procent podatku w PIT?

Każdy podatnik może przekazać 1,5 proc. swojego podatku na rzecz dowolnej organizacji pożytku publicznego (inaczej OPP). Jest to prosty sposób na udzielenie wsparcia najbardziej potrzebującym. Chcesz pomóc konkretnej organizacji? Wyjaśniamy, jak to zrobić. Zdjęcie

Jak Przekazac 15 Procent Podatku W Pit D1e4247, NEWSFIN

Podatnik może przekazać 1,5% swojego podatku na rzecz dowolnej organizacji pożytku publicznego /Marek BAZAK/East News/gov.pl / Reklama

Skąd się bierze 1,5% podatku?

Każdego roku miliony Polaków odprowadzają podatek należny od ich dochodu. Zależnie od formy zatrudnienia i opodatkowania, podatek dochodowy odprowadzany jest co miesiąc lub co kwartał.

W ubiegłym roku deklaracje PIT złożyło blisko 22 miliony osób, z których większość ma możliwość odprowadzenia swojego 1,5 proc. podatku na rzecz wybranej przez siebie OPP.

Na czym to polega? Jeśli podatnik zaznaczy taką wolę w swojej deklaracji, część podatku, w kwocie wynikającej z rocznego rozliczenia, nie jest przekazywana do budżetu państwa, ale trafia bezpośrednio do organizacji czy fundacji.

Reklama

Nie jest to kwota, którą podatnik w jakikolwiek sposób osobiście “traci” – są to pieniądze, które i tak musiałby odprowadzić do budżetu państwa.

Jak przekazać 1,5% podatku?

Przekazanie swojego 1,5 proc. podatku jest bardzo proste i nie jest związane z jakimikolwiek kosztami.

Aby udzielić pomocy wybranej OPP, należy w odpowiedniej rubryce formularza PIT wprowadzić numer KRS organizacji, którą zdecydowaliśmy się wesprzeć. Dalsze działania dotyczące fizycznego przekazania kwoty na konto organizacji zostaną podjęte przez urząd skarbowy.

Kto może przekazać 1,5% podatku?

Prawo do odprowadzenia 1,5 proc. podatku na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego ma każdy podatnik, który w danym roku podatkowym rozliczał przychody podlegające opodatkowaniu.

Zatem do grupy tej można zaliczyć osoby pracujące w oparciu o umowę o pracę, działające na umowie zleceniach, prowadzące własną działalność gospodarczą, otrzymującą przychody z tytułu wynajmu mieszkań czy dywidendy ze spółek.

Odprowadzić 1,5 proc. mogą także emeryci i renciści. Jedynie osoby zwolnione z konieczności płacenia podatku nie mogą przekazać swojego 1,5 proc.

Komu przekazać 1,5% podatku?

Każdy podatnik może samodzielnie wybrać, na jaką organizację chce przekazać swoje 1,5 proc. podatku. Jeśli rozliczasz się za pomocą systemu Twój e-PIT i w ubiegłym roku wpisałeś KRS konkretnej organizacji, w tym roku automatycznie rubryka zostanie wypełniona tymi samymi danymi.

Pełen wykaz organizacji uprawnionych do otrzymywania 1,5 proc. podatku dostępny jest na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności.

Wykaz ten jest niezmiernie długi. Dlatego zazwyczaj podatnicy zamiast szukać odpowiedniej organizacji na liście, zazwyczaj decydują się przekazać swoje 1,5 proc. na znaną przez siebie organizację, którą na co dzień wspierają: dom dziecka, lokalne schronisko dla zwierząt, fundację wspierającą osoby walczące z nowotworami etc.

Warto jednak upewnić się, gdy wybierzemy konkretną organizację, że jej KRS widnieje w wykazie.

Jakie są zasady przekazywania 1,5% podatku na OPP?

Urząd skarbowy właściwy dla twojego miejsca zamieszkania przekaże na rzecz wymienionej przez ciebie w zeznaniu PIT organizacji 1,5 proc. podatku należnego, jeśli zapłata w pełnej wysokości tego podatku nastąpi w terminie nie późniejszym niż dwa miesiące od ostatecznej daty złożenia zeznań podatkowych.

Mówiąc prościej: nie możesz mieć zaległości w fiskusie, jeśli chcesz, aby twój podatek został przekazany. Inaczej 1,5 proc. zostanie zaliczone na poczet spłaty twoich należności.

Podsumowując, przekazanie 1,5 proc. podatku jest bardzo proste i nie jest obarczone żadnymi kosztami. W 2023 roku Polacy przekazali ponad 1,5 miliarda złotych tą drogą na OPP: to olbrzymie wsparcie dla organizacji pożytku publicznego.

KO

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *