„Czyste powietrze” coraz bliżej. Będą duże zmiany, a także pojawi się nowa funkcja

Jasno określone limity dotacji na konkretne rodzaje inwestycji, takie jak wymiana okien czy zakup źródła ogrzewania; nowe progi dochodowe kwalifikujące wnioskodawców do pomocy — te zmiany planuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który obecnie dokonuje rewizji inicjatywy „Czyste Powietrze”. Inną innowacją będzie wprowadzenie operatora, który pomoże w składaniu wniosków i rozliczaniu dotacji, o czym informuje Interia Biznes. Program ma zostać ponownie uruchomiony wiosną po wstrzymaniu pod koniec 2024 r. z powodu zidentyfikowanych nieprawidłowości.

Zdjęcie

Czyste Powietrze Coraz Bliej Bd Due Zmiany A Take Pojawi Si Nowa Funkcja 67415f5, NEWSFIN

Program „Czyste Powietrze” powraca w nowej odsłonie, znamy szczegóły wsparcia / Michał Kość, Mariusz Palczyński / Agencja Reklamowa FORUM

Mieszkańcy z niecierpliwością oczekują wznowienia programu „Czyste powietrze” . Proces składania wniosków został wstrzymany przez ponad dwa miesiące. Oczekuje się, że program powróci wiosną z „liftingiem”, ale potencjalni beneficjenci mają już wiele pytań. Czy mogą wymienić niesprawne urządzenie grzewcze podczas zawieszenia programu i nadal oczekiwać zwrotu części kosztów? Czy mogą ubiegać się o pomoc, nie będąc właścicielami domów? Te i inne pytania dotarły do naszego zespołu redakcyjnego. Skontaktowaliśmy się z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i zebraliśmy pewne spostrzeżenia dotyczące programu „Czyste powietrze” po zmianach.

Reklama

Pani Alicja, mieszkanka domu w Kotlinie Jeleniogórskiej, chce wymienić piec . Urządzenie grzewcze, na którym polegała przez dziesięć lat, zepsuło się tuż przed wstrzymaniem programu „Czyste powietrze” . Ważne jest, aby pamiętać, że proces składania wniosków został wstrzymany 28 listopada 2024 r.

– Dla nas kluczowe jest, aby jak najszybciej wymienić zepsuty piec, ponieważ koniec sezonu grzewczego jest jeszcze odległy, a temperatury spadły. Nie jesteśmy pewni, czy możemy kontynuować inwestycję w tym momencie — obawiamy się, że po wznowieniu programu możemy nie otrzymać zwrotu części kosztów, mówi pani Alicja.

„Czyste powietrze” w nowym formacie. Konsultacje dobiegły końca, a założenia są dopracowywane

Zwróciliśmy się z tym i innymi pytaniami do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który nadzoruje program Czyste Powietrze . Rzeczniczka NFOŚiGW, Magdalena Skłodowska, poinformowała Interię Biznes, że zmodernizowana wersja programu przeszła drugi etap konsultacji, co umożliwi opracowanie założeń kierunkowych dla nowej iteracji programu . Zaznaczyła, że szczegółowe rozwiązania są nadal finalizowane, więc jest za wcześnie, aby dyskutować o ostatecznych zasadach przyznawania pomocy. Zostaniemy o nich poinformowani do końca marca.

Nadal podajemy datę 31 marca i jest ona aktualna – stwierdził rzecznik Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zapytany o to, kiedy zostaną ujawnione szczegóły programu „Czyste Powietrze” po zmianach.

„Clean Air” zatrzymał się. Czy możesz zainwestować teraz i oczekiwać zwrotu później?

Dokumentacja z drugiego etapu konsultacji programowych wskazuje okres kwalifikowalności kosztów poniesionych na inwestycje termomodernizacyjne , wychodząc tym samym naprzeciw obawom Pani Alicji.

Okres kwalifikowalności kosztów, czyli ramy czasowe, w których wnioskodawcy mogą ubiegać się o wsparcie po dokonaniu inwestycji , jest bezpośrednio związany z datą rozpoczęcia projektu, takiego jak wymiana okien, ocieplenie podłóg lub nabycie i zainstalowanie nowego źródła ciepła.

Rozpoczęcie projektu – szczegółowo opisane w projekcie dokumentu dotyczącego „Czystego powietrza” zatytułowanym „Zakres ogólny” – rozumie się jako poniesienie pierwszego kwalifikowanego kosztu (data wystawienia pierwszej faktury lub równoważnego dokumentu księgowego) i nie może nastąpić wcześniej niż sześć miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie.

Dlatego jeśli okres składania wniosków rozpoczyna się 31 marca, a potencjalny beneficjent złoży wniosek o wsparcie, powiedzmy, 2 kwietnia, będzie uprawniony do zwrotu części kosztów za piec zakupiony, na przykład, 1 marca. Ta data zakupu na fakturze mieści się w ramach czasowych („nie wcześniej niż sześć miesięcy przed datą złożenia wniosku”) okresu kwalifikowalności.

Data zakończenia projektu jest również kluczowa dla możliwości otrzymania finansowania od „Clean Air”, wskazując datę wystawienia faktury końcowej lub równoważnego dokumentu księgowego lub innego zapisu potwierdzającego ukończenie prac, oznaczającego merytoryczne zakończenie wszystkich zadań objętych umową finansową. Po tym zakończeniu (tj. po zainstalowaniu pieca) zainstalowane urządzenia powinny być gotowe do działania.

„W ramach Programu finansowane są również projekty zakończone przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie w formie dotacji, o ile nie zostały rozpoczęte wcześniej niż sześć miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie w formie dotacji, dla wniosków złożonych w terminie dwóch miesięcy od daty określonej w ogłoszeniu o naborze wniosków, nie wcześniej niż 28.05.2024 r.” – czytamy w projekcie „Zakresu ogólnego” programu.

„Czyste Powietrze” w nowej odsłonie z maksymalnymi dotacjami jednostkowymi

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *