Czy Norwegia jest droga? Polak pokazał, ile zapłacił za trzy dni zakupów.

Norwegia jest często postrzegana jako drogie miejsce do życia. Czy to prawda? Polski influencer niedawno pokazał na Instagramie swoje trzydniowe zakupy spożywcze, ujawniając ceny. Wiele osób może to uznać za zaskakujące, zwłaszcza że pensje w tym kraju fiordów są znacznie wyższe niż w Polsce.

Zdjęcie

Czy Norwegia Jest Droga Polak Pokaza Ile Zapaci Za Trzy Dni Zakupw 465f223, NEWSFIN

Czy Norwegia jest droga? Według wpisu Polaka, ceny artykułów spożywczych są podobne do tych w Polsce. Zdjęcie poglądowe. / Marysia Zawada/REPORTER / Reklama Reportera

Polski influencer i fotograf jaskiii007 udostępnił na Instagramie film , na którym pokazuje swoją trzydniową wyprawę na zakupy spożywcze w norweskim supermarkecie. Ujawnił również koszty. Okazuje się, że niektóre produkty, które Polak kupił w Polsce, są droższe . Inne były porównywalne z cenami w polskich sklepach.

Czytaj także: 5000 zł emerytury. Wystarczy przepracować 5 lat.

Ceny artykułów spożywczych w Norwegii. Czy są wysokie?

Na przykład Polak w Norwegii wydał 6,42 zł na dwa awokado. W Polsce za tę cenę mógłby kupić najwyżej jedno – o ile udałoby mu się znaleźć je w promocji. Ceny awokado w polskich supermarketach i dyskontach wahają się od około 6,50 zł do nawet 9 zł za awokado.

Reklama Post na Instagramie Rozwiń

W Polsce cena pojedynczej papryki wynosi około 2-3 zł, podczas gdy w Norwegii 1,78 zł. Mango sprzedawane pojedynczo kosztuje obecnie od 3,50 zł do 9 zł, podczas gdy w Norwegii 3,57 zł. Cena długiego ogórka w Polsce wynosi od 3 do 6 zł, a w Norwegii 3,57 zł. Za 300-gramową pierś z kurczaka Polak zapłacił 14,27 zł – cenę zbliżoną do tej w polskich sklepach – a 1 kg w standardowej cenie od około 29 do 35 zł.

Oto dodatkowe produkty spożywcze zakupione przez polską influencerkę, wraz z ich cenami w złotych polskich:

  • 850 ml jogurtu – 10 zł,
  • dwie puszki napoju – 3,57 zł,
  • 4 bułki ciabatta – 6,42 zł,
  • ser żółty – 8,92 zł,
  • 0,5 kg borówek – 8,92 zł,
  • dwa pomidory – 1,78 zł,
  • duże pudełko lodów – 12,14 zł,
  • winogrona – 4,28 zł,
  • 2 puszki mleka kokosowego – 14,28 zł.

Czy 100 zł w Polsce wystarczyłoby na takie zakupy?

Polak wydał mniej niż 100 złotych na cały rachunek za zakupy spożywcze. W swoim wpisie wspomniał, że niskie ceny owoców i warzyw można przypisać kupowaniu ich w lokalnych supermarketach, gdzie niektóre produkty są w promocji. „Obecnie mam w domu takie produkty jak makaron i ryż, ale jeśli chodzi o ceny 0,5 kg ryżu lub makaronu, to kosztuje to około 20-40 koron (czyli 8-14 złotych)” – dodał.

Większość komentujących zgodziła się, że 100 złotych w Polsce nie wystarczy na takie zakupy . Internauci podkreślali również, że płace w Norwegii są znacznie wyższe niż w Polsce. Sprawdziliśmy, o ile wyższe.

Płace w Norwegii. Oto minimalne wynagrodzenia w poszczególnych branżach.

Kraj ustala płacę minimalną w dziewięciu sektorach. Poniżej znajdują się aktualne stawki godzinowe dla poszczególnych branż, według Arbeidstilsynet, norweskiej inspekcji pracy.

Prace elektryczne:

  • pracownicy wykwalifikowani wykonujący zadania wymagające kwalifikacji: 270,45 NOK (ok. 96 zł);
  • pozostali pracownicy: 241,77 NOK (ok. 86 zł).

Przetwórstwo ryb:

  • dla pracowników wykwalifikowanych: 240,96 NOK (ok. 85 zł),
  • dla pracowników produkcyjnych: 225,96 NOK (ok. 80 zł).

Zakwaterowanie, wyżywienie i catering:

  • Wynagrodzenie początkowe dla pracowników powyżej 20 roku życia oraz powyżej 18 roku życia, którzy przepracowali co najmniej 4 miesiące: 204,79 NOK (ok. 72,70 PLN).

Czyszczenie:

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *