500 plus zabrał im bank. Zajęcie komornicze poza granicami prawa

500 plus może zostać zajęte przez bank, o czym przekonali się ci rodzice. Bank zajął ich środki ze świadczenia pielęgnacyjnego na dziecko z niepełnosprawnością oraz 500 plus na dwójkę kolejnych pociech. Rodzice odwołali się od decyzji, składając skargę, jednak nie oni jedyni. Z roku na rok, jak wskazuje Rzecznik Finansowy, rośnie liczba skarg składanych na banki ze względu na wykonywanie zajęcia komorniczego. Zdjęcie

500 Plus Zabral Im Bank Zajecie Komornicze Poza Granicami Prawa 4bbc76f, NEWSFIN

500 plus zabrał im bank. Zajęcie komornicze poza granicami prawa /ARKADIUSZ ZIOLEK/East News /East News

Reklama

  • 500 plus nagle zniknie z konta i możesz się nawet nie zorientować. Kiedy już zauważysz brak świadczenia, warto zwrócić się do Rzecznika Finansowego.
  • Bank ma prawo do stosowania zajęcia komorniczego w stosunku do klientów, którzy zalegają z płatnościami, jednak 500 plus nie podlega zajęciu komorniczemu.
  • To, jak i inne wzbudzające kontrowersje sytuacje z finansami w tle, to nierzadko wyniki pomyłek. Rocznie klienci banków wnoszą w podobnych sprawach tysiące skarg.

500 plus może nagle zniknąć z konta i przekonali się o tym pechowi rodzice, którym w ramach zajęcia komorniczego odebrano świadczenie na dzieci. To jedna ze spraw, którą zajmował się w ostatnim czasie Rzecznik Finansowy. Ten w rozmowie z Money.pl ujawnił, że tylko w ubiegłym roku do jego biura wpłynęło grubo ponad 6 tys. skarg od klientów banków.

500 plus zniknęło rodzicom z konta. Bank postarał się o zajęcie komornicze

Branżowy portal Money.pl zwrócił się do Rzecznika Finansowego w sprawie skarg klientów banków. Jak przekazało jego biuro, od początku 2020 roku otrzymał 414 skarg w sprawie zajęć komorniczych. Jeden z przypadków bulwersuje szczególnie, ponieważ bank postarał się o odebranie rodzicom 500 plus na dzieci, podczas gdy to świadczenie jest wolne od zajęcia komorniczego. Powodem zajęcia była więc pomyłka.

W innej relacji skarżący przekazał, że zajęte zostały jego środki pieniężne, które uzyskał decyzją Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Generalnie w materii zajęć komorniczych wiele zgłoszeń dotyczy obciążenia salda rachunku kwotą wyższą niż kwota wolna od zajęcia (ta wzrasta wraz z minimalną krajową, obecnie kwota wolna od zajęcia to 2784 zł netto) lub długiego wyczekiwania na zwolnienie konta przez komornika.

Ile komornik może zabrać z wypłaty?

Zgodnie z prawem komornik, który egzekwuje zadłużenie, musi zostawić na koncie dłużnika równowartość najniższej krajowej obowiązującej w danym roku podatkowym. Kwota wolna od zajęcia komorniczego różni się natomiast w przypadku osób zatrudnionych na pół lub ćwierć etatu, które zarabiają powyżej minimalnej krajowej. Wówczas kwota wolna od zajęcia komorniczego to kolejno 50 proc. i 25 proc. płacy minimalnej.

Skargi na banki idą w tysiące. Nie tylko 500 plus i problem z zajęciem komorniczym

Rzecznik Finansowy przekazał Money.pl, że skargi na zajęcia komornicze to mały wycinek pełnej puli skarg, jakie spływają do banków. 2022 rok biuro Rzecznika Finansowego zamknęło z wynikiem 6416 skarg od klientów banków. Tak więc obok nieprawnego zajęcia 500 plus tysiące innych klientów zwracało się o pomoc w finansowych kłopotach – najczęściej problemy dotyczyły trzech spraw: 

  1. rachunków bankowych, 
  2. kredytów, 
  3. kart płatniczych.

Z tych spraw zdecydowanie najczęściej przewijały się problemy z rachunkiem bankowym. Money.pl wskazuje za Rzecznikiem Finansowym, że problemy zwykle dotyczyły nieautoryzowanych transakcji z konta rozliczeniowego. Transakcje bez zgody właściciela były również najczęściej pojawiającym się problemem w skargach dotyczących kart płatniczych.

Co robi Rzecznik Finansowy? Wspiera nie tylko wtedy, gdy bank zabierze 500 plus

Rzecznik Finansowy to instytucja wsparcia dla Polaków, którzy mają problemy z firmami z rynku finansowego, nie tylko przy odebranym 500 plus. W związku z tym może pomóc przy szerokiej gamie problemów, głównie dotyczących kontaktu klient – bank. Rzecznik Finansowy może pomóc w następujące sposoby:

  • poradnictwo,
  • interwencje, 
  • postępowania polubowne,
  • wsparcie w trakcie postępowania sądowego.

Przemysław Terlecki 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *