Jak sprzedaż aktywów FTX wpłynie na rynek? Coinbase wyjaśnia

Jak Sprzedaz Aktywoacutew Ftx Wplynie Na Rynek Coinbase Wyjasnia 179ba30, NEWSFIN

Jak Sprzedaz Aktywoacutew Ftx Wplynie Na Rynek Coinbase Wyjasnia A798e7c, NEWSFIN

W ubiegłym tygodniu sąd zezwolił nowemu zespołowi upadłej giełdy kryptowalut FTX na sprzedaż jej aktywów o wartości 3,4 miliarda dolarów. Wiadomość ta wywołała obawy wśród inwestorów. Odpływ takiej sumy z pewnością mógłby bowiem doprowadzić do krachu na rynku. W rzeczywistości jednak likwidacja aktywów FTX nie powinna znacząco wpłynąć na kursy kryptowalut. Prognozę tę podzielili analitycy giełdy kryptowalut Coinbase, którzy dokładnie przeanalizowali sytuację i przedstawili własną wersję rozwoju wydarzeń.

Ciekawe wiadomości na temat platformy kryptowalutowej FTX pojawiają się nawet teraz – na kilka tygodni przed procesem byłego szefa platformy, Sama Bankmana-Frieda. Pod koniec ubiegłego tygodnia media opublikowały jego osobiste notatki, w których Sam przedstawił własne spojrzenie na zaistaniałą sytuację.

Wspominał m.in. o szefie firmy handlowej Alameda Research i przypadkowo jego byłej dziewczynie Caroline Allison. Jak zauważył SBF, Allison rzekomo nie wywiązała się ze swoich obowiązków zawodowych. Nie potrafiła też pracować w stresie, przez co rozmowy z Samem regularnie kończyły się płaczem.

Sam będzie starał się uwolnić od odpowiedzialności, przerzucając ją na swoich byłych kolegów. W związku z tym jego pamiętniki należy interpretować z ostrożnością, choć zawierają one wiele interesujących informacji.

Co stanie się z aktywami FTX?

Jak zauważają eksperci, sprzedaż aktywów nie wpłynie znacząco na podaż monet, ponieważ na początku FTX będzie mogła sprzedawać kryptowaluty tylko za 50 milionów dolarów tygodniowo. W drugiej fazie likwidacji próg ten zostanie podniesiony do 100 milionów dolarów. Wreszcie, w przyszłości wierzyciele FTX będą mogli ponownie zwiększyć limit poprzez głosowanie, tym razem do 200 milionów dolarów tygodniowo.

W ciągu ostatnich 24 godzin wolumen obrotu kryptowalutami na całym rynku wyniósł 28,2 mld USD. Kwota likwidacji aktywów FTX w pierwszej fazie osiągnie więc jedynie około 0,17 procent wolumenu transakcji na wszystkich giełdach kryptowalut. I choć na kwotę 28,2 miliarda składa się aktywność nie tylko sprzedających, ale i kupujących, to wskazana kwota sprzedaży aktywów przez FTX i tak jest niezbyt wielka.

FTX ma 1,16 miliarda dolarów w Solanie, 560 milionów dolarów w Bitcoinie, 192 miliony dolarów w Ethereum i kolejne 1,49 miliarda dolarów w innych kryptowalutach.

Jak Sprzedaz Aktywoacutew Ftx Wplynie Na Rynek Coinbase Wyjasnia 3b14246, NEWSFIN

Aktywa FTX

Tylko 13 procent SOL jest obecnie płynnych do dyspozycji FTX. Pozostała kwota będzie odblokowywana stopniowo w ciągu dwóch lat. W związku z tym, chociaż całkowita ilość Solana na upadłej giełdzie wyprzedza inne monety, zablokowanie 87 procent monet sprawia, że ekwiwalent SOL w dolarach dostępny do sprzedaży jest mniejszy niż całkowita liczba dostępnych ETH.

Według przedstawicieli Coinbase, likwidacja nie powinna również wywierać poważnej presji na wartość Solany. Jak już wspomnieliśmy, altcoin będzie sprzedawany w małych porcjach przez kilka następnych lat. Dlatego eksperci przyznają, że w kontekście nadchodzącej hossy i zwiększonej aktywności, potencjalny wzrost podaży aktywa będzie jeszcze mniejszy.

Celebryci a FTX

Współpraca z FTX była również ciosem dla reputacji kilku celebrytów, którzy zostali zakontraktowani do promowania marki giełdy. Trzech z nich zawarło już ugody w procesach sądowych po stronie obrony. Są to rozgrywający Jacksonville Jaguars Trevor Lawrence oraz blogerzy Tom Nash i Kevin Paffrath.

Przed rozpadem FTX Lawrence miał umowę sponsorską ze spółką zależną Blockfolio. Honorarium sportowca wynosiło 205 000 dolarów. Tom Nash, znany vloger z 289 tysiącami subskrybentów na YouTube, promował FTX wśród swoich odbiorców. Z tego powodu w marcu tego roku kancelaria Moskowitz złożyła przeciwko niemu pozew zbiorowy.

Od czasu upadku FTX, Nash i inni blogerzy usunęli ze swoich kanałów wszelkie treści dotyczące firmy lub jej założyciela. Tom Paffrath opublikował osobne wideo, w którym twierdził, że po współpracy z FTX na jego karierze pojawiła się poważna “blizna”.

A to tylko niewielka część długiej listy celebrytów, którzy otrzymali ogromne sumy od FTX. Do tej pory na liście pozwanych znaleźli się były rozgrywający NFL Tom Brady, jego była żona Gisele Bundchen, były gracz NBA Shaquille O’Neal i popularna tenisistka Naomi Osaka.

To właśnie Shaquille stał się rekordzistą pod względem największej stawki z giełdy kryptowalut FTX. Jak okazało się w zeszłym tygodniu, platforma handlowa zapłaciła byłemu sportowcowi 750 000 dolarów.

Należy zauważyć, że po upadku imperium Sama Bankmana-Frieda legenda koszykówki aktywnie unikała dostarczania dokumentów w związku z postępowaniem sądowym. Nie pojawiał się na rozprawach i opóźniał proces w każdy możliwy sposób. Z powodu takiego zachowania celebryta otrzymał dokumenty sądowe dostarczone bezpośrednio do jego samochodu w kwietniu 2023 roku.

Ogólnie rzecz biorąc, można założyć, że sprzedaż kryptowalut przez upadłą giełdę FTX nie powinna stać się przyczyną załamania całego rynku. Mimo, że łączna kwota monet w firmie wynosi kilka miliardów dolarów, sprzedaż aktywów potrwa co najmniej dwa lata. A jeśli długo oczekiwana hossa, która tradycyjnie charakteryzuje się wzrostem wolumenów obrotu do rekordowych poziomów, rozpocznie się w tym okresie, to wpływ transakcji FTX na powinien stać się jeszcze mniejszy.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *