Przez lata społeczność kryptowalutowa z niecierpliwością czekała na Merge, czyli połączenie dwóch blockchainów Ethereum. Rozwiązanie to było opóźniane z roku na rok, aż stało się memem. Niemniej jednak 15 września 2022, nadszedł wreszcie ten dzień: Merge zostało wdrożone.
Rocznica Ethereum
Co wydarzyło się w tym dniu? Ethereum przeszło z Proof of Work (którego używa Bitcoin) na Proof of Stake. Oba systemy mają zalety i wady, ale w Ethereum chodziło przede wszystkim o zmniejszenie zużycia energii przez sieć.
Drugim ważnym celem było zapewnienie, że ETH stanie deflacyjną kryptowalutą. Co to oznacza? Że spada liczba tworzonych nowych monet i maleje podaż. Mniejsza podaż + równy popyt = wyższa cena.
And we finalized!
Happy merge all. This is a big moment for the Ethereum ecosystem. Everyone who helped make the merge happen should feel very proud today.
— vitalik.eth (@VitalikButerin) September 15, 2022
Zużycie energii spadło o 99,9%
Rok później możemy powiedzieć, że odnieśliśmy sukces. Wcześniej tysiące komputerów zuzywały ogromn energii tylko po to, by znaleźć blok i otrzymać nagrodę w postaci Ethereum. Teraz nowe Ethereum są wypłacane użytkownikom jako odsetki, jeśli pomogą oni zabezpieczyć sieć, stakując posiadane już monety.
Według danych Cambridge Centre for Alternative Finance, sieć Ethereum odnotowała spadek zużycia energii o ponad 99,9% w stosunku do około 21 terawatogodzin energii elektrycznej zużywanej podczas pracy w trybie PoW.
Wydaje się, że drugi cel również został osiągnięty. Chociaż cele nie są określone w prostych liczbach, możemy spojrzeć na trend.
Coraz mniej Ethereum w obiegu
Według danych echography.money, nieco ponad 300 000 ETH (o wartości ponad 450 milionów dolarów) zostało wycofanych z obiegu od czasu The Merge. W jaki sposób? Poprzez tzw. spalanie tokenów.
Przy obecnym tempie spalania, całkowita podaż ETH zmniejsza się o 0,25% rocznie.
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK