To najpopularniejszy altcoin. W czym tkwi jego sektret?

To Najpopularniejszy Altcoin W Czym Tkwi Jego Sektret 55abb56, NEWSFIN

To Najpopularniejszy Altcoin W Czym Tkwi Jego Sektret Bc7d58a, NEWSFIN

Po pozwach sądowych przeciwko głównym giełdom kryptowalut i przesunięciu terminu składania wniosków o uruchomienie Bitcoin ETF, duzi inwestorzy w przeważającej mierze wycofują kapitał z aktywów cyfrowych. Analitycy CoinShares zauważyli jednak jedną interesującą rzecz – przez dziewięć tygodni z rzędu fundusze największych graczy aktywnie inwestowały w ekosystem Solana, dziesiąty pod względem kapitalizacji projekt. Dlaczego inwestują oni bezpośrednio w SOL? Przenalizujmy sytuację.

Obecnie nastroje dużych profesjonalnych inwestorów nie wyglądają najlepiej. W ciągu ostatniego tygodnia wycofali oni równowartość 11,2 miliona dolarów z krypto produktów. Jest to trzeci z rzędu ujemny wynik, który dość wyraźnie obrazuje obecną sytuację na rynku cyfrowych aktywów.

Tymczasem w przedostatnim tygodniu wycofano z niego łącznie 168 mln USD.

Wpływy i wypływy w branży kryptowalut według tygodnia źródło: Coinshares

Sam temat Solany pojawił się już w tym tygodniu. To co się dzieje, jest związane z upadłą giełdą kryptowalut FTX, która planuje upłynnić własne zapasy monet – między innymi SOL.

W związku z tym współzałożyciel Solana Labs, Anatoly Yakovenko, zaproponował pewniejszy system dystrybucji SOL, który wyeliminowałby uszczerbek dla rynku.

Jakie kryptowaluty kupują inwestorzy?

Tylko w minionym tygodniu w instrumenty inwestycyjne w ramach ekosystemu SOL zainwestowano ponad 700 000 USD. W chwili obecnej jest to najpopularniejsze aktywo wśród wszystkich altcoinów na rynku.

Jak precyzują analitycy, od początku roku w Solanę zainwestowano już ponad 26 milionów dolarów, co jest najlepszym wynikiem wśród alternatywnych kryptowalut.

Z drugiej strony, w ciągu ostatniego tygodnia z Polygon i Ethereum wycofano odpowiednio 8,6 miliona dolarów i 3,2 miliona dolarów. Wszystko wskazuje więc, że trend w odniesieniu do tych monet wyraźnie nie jest najlepszy.

Pomimo znacznej liczby odpływów funduszy według liczby projektów, analitycy CoinShares odnotowali zwiększone obroty w transakcjach kryptowalutowych. W ciągu ostatniego tygodnia wyniosły one 2,8 miliarda dolarów, czyli o 90 procent więcej niż średnia wartość wskaźnika od początku roku.

Jednocześnie najpopularniejszą monetą pod względem wolumenu obrotu w sierpniu było XRP. Najwyraźniej sytuacja ta wynika z pozytywnego werdyktu sędziego, zgodnie z którym token nie jest papierem wartościowym. Średnia dzienna kwota transakcji z XRP wyniosła 462 miliony.

źródło: Kaiko.com

Eksperci uważają, że zwiększona aktywność wynika z oczekiwań traderów dotyczących decyzji SEC w sprawie funduszy spot ETF Bitcoin. Wcześniej Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd przesunęła termin podjęcia tej decyzji na połowę października. Oznacza to, że kolejnego wzrostu aktywności można spodziewać się właśnie w tym okresie.

Napływ netto do aktywów cyfrowych od początku roku wyniósł 165 milionów dolarów. Jednocześnie w ciągu roku wystąpiły znaczne wahania w przepływie środków inwestorów, głównie z powodu nadziei i obaw związanych z regulacją rynku kryptowalut. Pomimo dodatniego napływu środków netto, w ciągu ostatnich siedmiu tygodni z kryptowalut wycofano około 342 mln USD.

Atrakcyjność Solany dla dużych inwestorów tłumaczy się fundamentalnymi właściwościami projektu i jego odpornością po upadku giełdy FTX. Przypomnijmy, że kierownictwo FTX aktywnie inwestowało w ekosystem Solana i tokeny oparte na tej sieci. Ponadto giełda posiadała stosunkowo duży wolumen SOL przed jej bankructwem.

Co się dzieje w MakerDAO

Tak czy inaczej, potencjał Solany jest dostrzegany przez coraz większą liczbę doświadczonych deweloperów. Przykładowo, w weekend Rune Christensen, twórca popularnego protokołu Ethereumum o nazwie MakerDAO, zaproponował przeniesienie projektu do odrębnej sieci o nazwie NewChain. Co najważniejsze, w tym celu deweloper uważa za konieczne rozwidlenie Solany, czyli wykorzystanie jej jako podstawy projektu.

Według Rune, baza kodu Solana jest wysokiej jakości. Ponadto ekosystem charakteryzuje się niezawodnością, biorąc pod uwagę jego zdolność do przetrwania upadku platformy handlowej FTX pod koniec ubiegłego roku. Christensen przypomniał również o istnieniu udanych przykładów forków i stwierdził, że Solana z pewnością okaże się popularna w dłuższej perspektywie.

Ogólnie rzecz biorąc, w MakerDAO konfrontacja między dwiema stronami nasiliła się już w zeszłym roku. Jeden obóz poparł plan o nazwie Endgame od samego Christensena, podczas gdy inni użytkownicy byli niezadowoleni z potencjalnej nowości. Tuż pod Endgame sugerowane są różne kluczowe aktualizacje protokołu MarketDAO, a jedna z nich porusza temat przejścia na nowy blockchain.

Christensen skomentował postęp aktualizacji na Twitterze. Stwierdził, że Endgame zbliża się do końcowej fazy.

“Ostatnią fazą Endgame jest uruchomienie własnego blockchaina dla Maker, o nazwie NewChain. Sprawi on, że ekosystem będzie bezpieczniejszy i wydajniejszy. Po namyśle uważam, że Solana powinna zostać uznana za podstawę NewChain.”

Jak zauważa The Block, informacja ta nie ominęła Vitalika Buterina – twórcy Ethereum, które jest podstawą platformy Maker. W rezultacie, wkrótce po opublikowaniu wiadomości, deweloper sprzedał swoje tokeny MakerDAO za 353 ETH, czyli równowartość 580 tysięcy dolarów przy obecnym kursie.

Buterin pierwotnie nabył swoje 1071 MKR w kwietniu 2018 r., kiedy cena jednego tokena wynosiła 905 USD. Tym samym jego zysk ze sprzedaży MKR wyniósł około 27 procent.

Ostatni raz Buterin dotknął swoich udziałów w MakerDAO w kwietniu 2021 roku. Wówczas przekazał 100 tokenów indyjskiej organizacji charytatywnej, aby pomóc ofiarom pandemii COVID-19.

Ostateczna data przejścia MakerDAO na nowy blockchain nie została jeszcze ustalona.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *