RPP drastycznie obniża stopy procentowe o 75 pkt bazowych

Rpp Drastycznie Obniża Stopy Procentowe O 75 Pkt Bazowych F8d9490, NEWSFIN

Rpp Drastycznie Obniża Stopy Procentowe O 75 Pkt Bazowych 7fe26f1, NEWSFIN

Stopy procentowe gwałtownie dziś spadły. Wywołując spore zaskoczenie wśród ekspertów Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych NBP o 75 punktów bazowych.

Ogłoszenie obniżki pojawiło się w dzisiejszym komunikacie. Stopa referencyjna spadnie do poziomu 6,00 %. Większość ekonomistów z głównych banków w Polsce oczekiwała, że stopy procentowe spadną, ale w mniejszym zakresie – o 25 punktów bazowych.

Stopy procentowe spadają – długo oczekiwany ruch RPP

RPP ogłosiło dziś drastyczna obniżkę stóp procentowych. Od października 2021 roku do września 2022 roku RPP podniosła stopę referencyjną 11 razy z rzędu, co łącznie stanowiło wzrost o 665 punktów bazowych.

W ten sposób stopy procentowe osiągnęły bardzo wysoki poziom 6,75%. Następnie poziom ten utrzymywał się przez 11 miesięcy, a RPP systematycznie odmawiało ich obniżania, argumentując decyzje walką z inflacją. Był to najwyższy poziom stóp od końca 2002 roku i najszybsze tempo podwyżek stóp procentowych w historii RPP w Polsce.

Rpp Drastycznie Obniża Stopy Procentowe O 75 Pkt Bazowych F1d4896, NEWSFIN

Stopa referencyjna NBP / Źródło: tvn24.pl/biznes

Podczas pandemii COVID-19 wiosną 2020 roku RPP obniżyła główną stopę do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc. Przed pandemią, przez 5 lat, stopa referencyjna utrzymywana była na poziomie 1,50 proc.

Decyzja RPP wejdzie w życie w czwartek, 7 września. Poziomy stóp procentowych po środowej decyzji to:

  • stopa referencyjna 6,00% w skali rocznej
  • stopa lombardowa 6,50% w skali rocznej
  • stopa depozytowa 5,50% w skali rocznej
  • stopa redyskontowa weksli 6,05% w skali rocznej
  • stopa dyskontowa weksli 6,10% w skali rocznej

W czwartek odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczącego RPP, Adama Glapińskiego. Konferencja rozpocznie się o godzinie 15. Następne posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 3-4 października.

“Mocny złoty” ma pomóc w walce z inflacją

W oficjalnym komunikacie, który podsumowuje decyzję RPP, podkreślono, że “stan gospodarki światowej jest nadal słaby”. Równocześnie podkreślono, że istnieje duża niepewność co do perspektyw gospodarczych w największych gospodarkach. Następnie jako przykład podano spadek PKB w Niemczech w pierwszym półroczu bieżącego roku.

NBP zauważył również, że w Polsce również zanotowano spowolnienie aktywności gospodarczej. To spowolnienie gospodarcze ma wpłynąć na spowolnienie tempa wzrostu cen dla konsumentów. W komunikacie podano, że główną przyczyną spadku inflacji w ujęciu rocznym w sierpniu była obniżona dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych.

Ponadto, podkreślono, że w lipcu bieżącego roku ceny produkcji przemysłowej były niższe niż rok wcześniej, co potwierdza spadający wpływ zewnętrznych czynników podażowych oraz ograniczoną presję kosztową. Wraz ze spadkiem aktywności gospodarczej można spodziewać się dalszego spadku dynamiki cen dóbr konsumpcyjnych w kolejnych kwartałach.

Ponadto, obniżenie inflacji idzie w parze z obniżeniem oczekiwań inflacyjnych. Według uzasadnienia decyzji RPP wpływa to na zwiększenie restrykcyjności polityki pieniężnej. Ekonomiści z ING Research tak podsumowują komunikat RPP:

Szef banku centralnego wskazywał, że otoczenie makroekonomiczne sprzyjałoby obniżce stóp już po wakacjach, co ostatecznie się stało. Jednym z kluczowych czynników, które brał pod uwagę Glapiński, była oczekiwana jednocyfrowa inflacja.

Niemniej jednak, taki poziom inflacji nie został osiągnięty. Aktualnie inflacja w Polsce wynosi 10,1%, lecz i tak jest najniższa od lutego 2022 roku, gdy wynosiła 8,5%.

Warto zaznaczyć, że decyzję o obniżeniu stóp procentowych podjęto w kontekście nadal wysokiego tempa wzrostu cen w Polsce. Polska jest jednym z niewielu krajów w Unii Europejskiej, gdzie nadal utrzymuje się wysoki poziom wzrostu cen. W 26 z 28 krajów wspólnoty tempo wzrostu cen spadło do jednocyfrowych poziomów w okresie letnim.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *