Wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Jest podpis prezydenta

Wakacje od składek ZUS będą dostępne dla części przedsiębiorców jeszcze w tym roku. Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Co to zmienia dla przedsiębiorców? To różne oszczędności dla różnych firm. Zdjęcie

Wakacje Skladkowe Dla Przedsiebiorcoacutew Jest Podpis Prezydenta 1cba5dc, NEWSFIN

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach składkowych /123RF/PICSEL Reklama

Podpis pod nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach społecznych oznacza, że wakacje składkowe dla przedsiębiorców wejdą w życie jeszcze w 2024 roku. Kancelaria Prezydenta RP poinformowała w poniedziałek, że Andrzej Duda złożył swój podpis pod tą ustawą. 

Dla kogo wakacje składkowe?

Wakacje składkowe będą dostępne dla mikroprzedsiębiorców zatrudniających do 10 osób (maksymalnie 9 pracowników), których roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Jednomiesięczna ulga w opłacaniu składek dotyczyć będzie wszystkich tych przedsiębiorców niezależnie od formy opodatkowania (PIT, ryczałt, karta podatkowa). Korzystanie z wakacji od składek nie będzie wymagało zawieszenia działalności, co oznacza, że w trakcie korzystania z ulgi przedsiębiorca nadal będzie mógł wystawiać faktury i uzyskiwać przychody. 

Reklama

Wyjątkiem będą przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców – im wakacje od składek nie będą przysługiwać. „Zastrzeżenie takie ma zapobiegać tzw. wypychaniu pracowników na samozatrudnienie”, czytamy w komunikacie publikowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. 

Ile oszczędzą przedsiębiorcy opłacający pełny ZUS?

Aby skorzystać z wakacji, przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek do ZUS-u w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc. Refundacja dotyczyć będzie składek na ubezpieczenie społeczne, co oznacza, że najbardziej korzystna będzie dla firm opłacających tzw. pełny ZUS. W tym roku wynosi on 1485,31 zł, natomiast w 2025 roku składki podlegające wakacjom składkowym będą jeszcze wyższe:

  • składka emerytalna: 1004,77 zł (wzrost o 88,42 zł);
  • składka rentowa: 411,79 zł (wzrost o 36,24 zł);
  • składka wypadkowa: 85,96 zł (wzrost o 7,56 zł);
  • składka na Fundusz Pracy/Solidarnościowy: 126,11 zł (wzrost o 11,10 zł);  
  • składka chorobowa: 126,11 zł (wzrost o 11,10 zł). 

Łącznie daje to kwotę 1628,63 zł. Właściwie tyle wynoszą najwyższe możliwe wakacje składkowe w 2025 roku.

Wakacje od składek przy małym ZUS

A ile zyskają przedsiębiorcy korzystający z obniżonych kwot składek w ramach ulg dostępnych w pierwszych 24 miesiącach prowadzenia działalności? Ich składki na ubezpieczenie społeczne wynoszą obecnie 408,16 zł w przypadku opłacania także ubezpieczenia chorobowego i to tyle wyniesie wartość wakacji składkowych dla tych przedsiębiorców. W przyszłym roku składki wzrosną o 20 zł do kwoty 428,18 zł. 

Dokładna kwota może się jednak jeszcze zmienić, ponieważ ulgowe składki obliczane są od 30 proc. płacy minimalnej. Jej wysokość na 2025 r. nie jest jeszcze przesądzona”, tłumaczy Łukasz Kozłowski główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP). Tak czy inaczej, przedsiębiorcy korzystający z wakacji składkowych nadal opłacić będą musieli składkę zdrowotną

Wakacje od składek ZUS. Kto za to zapłaci?

Budżet państwa będzie refundować składki na ubezpieczenia społeczne, co ma kosztować ok. 1,64 mld zł. 

– Szacujemy, że z tzw. wakacji składkowych będzie mogło skorzystać ok. 1,7 mln osób – czytamy w komunikacie MRiT. 

Składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy nie będą refundowane. Ministerstwo zapewnia jednak, że wakacje od składek nie będą miały wpływu na uprawnienia do zasiłku chorobowego czy wysokość świadczeń emerytalno-rentowych. 

Ustawa ma wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 4 miesięcy od dnia jej ogłoszenia. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: ETV czyli nowe technologie środowiskowe Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *