Pomimo spadku nastrojów i niższej sprzedaży, inwestycje przedsiębiorstw osiągają rekordowe wyniki. Czerwcowy raport PIE wskazuje, że firmy, mimo istniejącej niepewności oraz presji na rynku pracy, prowadzą intensywne inwestycje. Szczególnie aktywne są duże przedsiębiorstwa, które przygotowują się na przyszły rozwój oraz ożywienie gospodarcze.
/123RF/PICSEL
Gospodarka to dynamiczny system, w którym nastroje przedsiębiorców odgrywają istotną rolę. Ich oceny sytuacji rynkowej oraz plany inwestycyjne wpływają na kierunek rozwoju oraz kondycję całego sektora biznesowego. Analiza tych nastrojów umożliwia lepsze zrozumienie wyzwań i możliwości, przed którymi stają firmy. Najnowsza ocena Polskiego Instytutu Ekonomicznego dostarcza istotnych danych.
Nastroje przedsiębiorców pod obserwacją PIE
Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK), opublikowany przez Polski Instytut Ekonomiczny, wyniósł 97,7 pkt – o 0,9 pkt mniej niż w maju. To już kolejny miesiąc z rzędu, gdy wartość wskaźnika znajduje się poniżej poziomu neutralnego (100,0 pkt), wskazując na przewagę negatywnych nastrojów wśród przedsiębiorców.
Reklama
„Czerwcowy odczyt MIK, podobnie jak majowy, odzwierciedla przewagę negatywnych nastrojów nad pozytywnymi wśród przedsiębiorców. Sytuacja jest jednak bardzo zróżnicowana w ramach komponentów tworzących MIK, a także w firmach różnych branż i rozmiarów” – mówi dr Anna Szymańska, starsza analityczka PIE. Na przestrzeni roku obecny poziom MIK jest zaledwie o 1,8 pkt niższy niż w czerwcu 2024 r. (99,5 pkt), ale już o 5,2 pkt niższy w porównaniu do najwyższych tegorocznych wyników z lutego i kwietnia (po 102,9 pkt).
Inwestycje rosną
Jednym z najbardziej wyrazistych sygnałów z czerwcowego raportu jest rekordowy wzrost inwestycji. Po raz pierwszy od rozpoczęcia badania MIK w 2021 roku ten komponent przekroczył poziom neutralny, osiągając wartość 102,6 pkt.
Na ten wynik znacząco wpłynęły duże przedsiębiorstwa – aż 70 proc. z nich zadeklarowało poniesienie wydatków inwestycyjnych w okresie marzec-maj br. Potwierdzają to również dane GUS: w I kwartale 2025 r. wartość inwestycji wzrosła o 6,3 proc., wyraźnie przewyższając prognozy ekonomistów.
Dr Anna Szymańska podkreśla w raporcie PIE, że „wartość wskaźnika komponentu dotyczącego inwestycji przekroczyła poziom neutralny, co było wynikiem przede wszystkim rekordowej aktywności inwestycyjnej dużych przedsiębiorstw„.
Dane to jedno, ale rynek pracy jest w trudnej sytuacji
Wśród siedmiu komponentów MIK, cztery w czerwcu znalazły się poniżej poziomu neutralnego: wartość sprzedaży, zatrudnienie, nowe zamówienia oraz moce produkcyjne. Szczególnie niepokojący jest spadek wskaźnika zatrudnienia – o 7 pkt m/m, do poziomu 92,1 pkt – co jest drugim z rzędu miesiącem z wartością poniżej 100 pkt.
„W czerwcu widać pogarszającą się sytuację na rynku pracy – rośnie liczba firm planujących zwolnienia, podczas gdy maleje liczba tych, które przewidują zwiększenie zatrudnienia. Może to być związane z obserwowanym spadkiem sprzedaży, który w czerwcu dotknął aż 28 proc. firm” – zauważa dr Szymańska.
Wskaźnik wartości sprzedaży spadł o 12,9 pkt m/m, osiągając poziom 80,2 pkt – to najniższy>