Intel szykuje się do ogłoszenia planów dotyczących zwolnienia ponad 20 procent swojej globalnej kadry – informuje Bloomberg News, powołując się na źródło zaznajomione z sytuacją. Ta decyzja ma zostać oficjalnie ujawniona jeszcze w tym tygodniu.
/123RF/PICSEL
Ostatnie informacje dotyczące planowanej redukcji zatrudnienia w Intelu są niepokojące nie tylko dla pracowników, którzy zostaną zwolnieni, ale także dla rynku – w tym polskiego, gdzie na rok 2024 zapowiedziano inwestycję wartą miliardy dolarów.
Bloomberg: Intel planuje masowe zwolnienia
Intel ma zamiar przeprowadzić znaczące cięcia kadrowe. We wtorek (23.04) Bloomberg podał, że Intel planuje ogłosić w tym tygodniu redukcję ponad 20 proc. swojej globalnej siły roboczej. Szczegóły dotyczące tego, kto i w jakich działach może stracić pracę, są jeszcze nieznane.
Reklama
Celem redukcji zatrudnienia jest upraszczanie operacji oraz ograniczanie biurokratycznych nieefektywności. Jak podaje Bloomberg, te działania są częścią szerszej strategii firmy, która ma na celu powrót do kultury organizacyjnej opartej na inżynierii.
Nadchodzące cięcia w Intelu to nie pierwszy przypadek
Te zwolnienia to pierwsza poważna decyzja nowego dyrektora generalnego Lip-Bu Tana, który objął to stanowisko w Intelu w zeszłym miesiącu, mając na celu ożywienie borykającego się z problemami giganta z Doliny Krzemowej po latach trudności.
W marcu agencja Reuters informowała, że Tan rozważał istotne zmiany w metodach produkcji chipów oraz strategii rozwoju sztucznej inteligencji. W ubiegłym tygodniu Reuters podawał również, że Tan rozpoczął restrukturyzację firmy poprzez spłaszczenie struktury zarządzania. Kluczowe zespoły odpowiedzialne za rozwój chipów mają teraz raportować bezpośrednio do niego. Planowane zwolnienia następują po wcześniejszej dużej redukcji zatrudnienia w sierpniu ubiegłego roku, kiedy Intel ogłosił zamiar likwidacji 15 proc. miejsc pracy, czyli około 15 tysięcy stanowisk.
Cięcia z 2024 roku były częścią wartego 10 miliardów dolarów planu oszczędnościowego, zaplanowanego na tamten rok. Te decyzje były podyktowane wysokimi kosztami operacyjnymi, zmniejszającymi się marżami w kluczowych segmentach – komputerów osobistych i centrów danych – oraz kosztownym zwrotem w kierunku chipów dla sztucznej inteligencji, w którym Intel pozostaje w tyle za konkurentami takimi jak Nvidia.
Intel walczy o wyniki finansowe, inwestycja w Polsce wstrzymana
Intel obecnie nie posiada działających fabryk w Polsce, jednak planował budowę nowoczesnego zakładu integracji i testowania półprzewodników w Miękini koło Wrocławia. Inwestycja, warta 4,6 miliarda dolarów, miała stworzyć około 2000 miejsc pracy i uznawana była za jedną z największych bezpośrednich inwestycji zagranicznych w kraju. Mimo rozpoczęcia prac przygotowawczych na terenie przyszłej fabryki, Intel we wrześniu 2024 roku ogłosił wstrzymanie projektu do 2026 roku. Przyczyną były trudności finansowe firmy oraz ogólna restrukturyzacja działalności w Europie, obejmująca również planowaną inwestycję w Niemczech.
Na dzień 23 kwietnia 2025 roku akcje Intela (INTC) notowane są po cenie 19,51 USD, co stanowi wzrost o 0,67 USD (3,53 proc.) w porównaniu do poprzedniego zamknięcia. W ciągu dnia kurs wahał się między 18,94 USD a 19,93 USD, przy obrocie wynoszącym 83,4 miliona akcji. Intel (INTC) jest spółką giełdową notowaną na rynku amerykańskim.
<