Przestrzeń przyjazna słowu

2 kwietnia 2025 roku firma Rockfon, producent rozwiązań akustycznych, zorganizowała szkolenie dotyczące projektowania akustycznego, noszące tytuł Słowo w Przestrzeni. W wydarzeniu uczestniczyło kilkudziesięciu profesjonalistów i profesjonalistek związanych z branżą architektury oraz projektowania wnętrz. Specjalnym gościem spotkania był znany językoznawca, profesor Jerzy Bralczyk, dzięki któremu dyskusja, koncentrująca się głównie na technicznych aspektach dźwięku, zyskała szerszy, humanistyczny kontekst. W tym ujęciu fizjologiczne zjawisko słyszenia oraz psychologiczny wymiar jego interpretacji łączą się z ideą rozmowy jako wstępu do porozumienia i budowania relacji.

„Twórzmy razem świat, który brzmi dobrze dla każdego” – z tym przesłaniem zwróciła się do architektów marka Rockfon, organizator szkolenia akustycznego pod tytułem Słowo w Przestrzeni. To wyczekiwane wydarzenie było odpowiedzią na potrzeby przedstawicieli środowiska twórców architektury. Spotkanie, składające się z kilku bloków tematycznych, przyciągnęło w ten kwietniowy dzień liczne grono architektek i architektów, przede wszystkim projektantów wnętrz biurowych, ale także teatrów, filharmonii, muzeów oraz przestrzeni hotelowych. Uczestnicy z uwagą słuchali wystąpień architektów z wiodących pracowni, chcąc pogłębić swoją wiedzę na temat jednego z kluczowych aspektów wpływających na pozytywny odbiór dzieł architektury oraz zapoznać się z nowoczesnymi, sprawdzonymi metodami rozwiązywania problemów akustycznych. Specjalnym gościem wydarzenia był uznany językoznawca, profesor Jerzy Bralczyk. Interesującą rozmowę z profesorem prowadziła Olga Kisiel-Konopka, właścicielka agencji OKK! PR.

Co dźwięczy we wnętrzu?

„Dziś pogłębimy naszą wiedzę na temat naszych pasji: przestrzeni oraz dźwięku. Odpowiednie zaprojektowanie tych elementów ma ogromne znaczenie. Poprawia samopoczucie i ułatwia dialog, który prowadzi do wzajemnego zrozumienia” – tymi słowami przywitał uczestników szkolenia Jarosław Cieślak, Sales Manager Poland w marce Rockfon, znanej z innowacyjności, estetyki i zrównoważonych rozwiązań. Dla ekspertów związanych z marką projektowanie akustyczne nawet najbardziej wymagających budynków i pomieszczeń to codzienność. Zagadnienia związane z dźwiękiem w przestrzeni są im dobrze znane. Szkolenie akustyczne zorganizowane przez Rockfon dla architektów składało się z trzech części, w przerwach uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia wystawy powiązanej z tematem przewodnim.

Słowo w przestrzeni

Wystąpienie profesora Bralczyka – uznanego autorytetu oraz niestrudzonego popularyzatora wiedzy o języku, jak również eksperta w kwestiach poprawności mówionej i pisanej – popłynęło wartkim nurtem, który porwał słuchaczy chłonących jego słowa w milczeniu. Po tym wielowątkowym, pełnym swady i humoru wstępie, który poszerzył horyzonty zarówno w zakresie treści dostępnych dla ucha (słowo słyszane), jak i wewnętrznego, mentalnego „słuchu”, rozpoczęła się część stricte szkoleniowa. Wypełnili ją swoimi wartościowymi wystąpieniami Pascal van Dort, globalny ambasador ds. akustyki marki Rockfon, ekspert w tej dziedzinie, osoba o niezwykłej charyzmie i subtelnym poczuciu humoru, oraz dr hab. inż. arch. Andrzej Kłosak, wykładowca akademicki, profesor Politechniki Krakowskiej, niezależny konsultant akustyczny oraz doświadczony praktyk realizujący projekty akustyczne sal koncertowych, teatrów i budynków biurowych oraz użyteczności publicznej w ramach własnej pracowni archAKUSTIK.

Dźwiękowy dobrostan

Pasjonująca, multimedialna prezentacja z elementami akustycznego doświadczenia, którą zaprezentował uczestnikom Pascal van Dort, koncentrowała się na metodach uzyskiwania pożądanych warunków akustycznych w biurach różnego rodzaju i skali, co zapowiadał tytuł jego wystąpienia: „Dążenie do komfortu akustycznego w przestrzeniach biurowych”. Przedstawiono błędy projektowe oraz metody ich usuwania, omawiając konkretne przykłady, głównie z europejskich biur. Pascal van Dort z entuzjazmem promuje znaczenie projektowania akustycznego jako kluczowego elementu aranżacji przestrzeni.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *