Portowa Zabłocie. Kiedyś fabryki i port rzeczny, dziś atrakcyjne apartamenty

W krakowskiej dzielnicy Zabłocie powstaje obecnie kameralny budynek wielorodzinny, który, jak twierdzą architekci z pracowni UCEES, ma na celu ukształtowanie przyszłego charakteru zabudowy mieszkaniowej w tej poprzemysłowej okolicy.

Ten butikowy budynek powstaje przy ulicy Portowej, miejscu wcześniej znanym przede wszystkim z postindustrialnej architektury. Ulica biegnie od portu Płaszów, historycznie miejsca cumowania i naprawy barek na Wiśle, do skrzyżowania z ulicami Zabłocie i Jana Dekerta.

Dzięki tej nowej inwestycji obszar ten może przejść wizualną transformację, odzwierciedlającą szybkie zmiany zachodzące w całej dzielnicy. Zabłocie, niegdyś przemysłowy region Krakowa, znajduje się na prawym brzegu Wisły i jest obecnie częścią coraz bardziej pożądanej dzielnicy Podgórze.

Jedną z głównych zalet Zabłocia jest jego strategiczne położenie. Bliskość centrum miasta i Wisły sprawia, że jest to idealne miejsce dla tych, którzy cenią sobie bliskość krakowskiego Kazimierza i Rynku Głównego, a także lubią aktywne zajęcia, takie jak spacery lub jazda na rowerze wzdłuż Bulwarów Wiślanych.

Godne uwagi jest niezwykłe tempo przemian na Zabłociu w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Zmianę tę zapoczątkowało powstanie słynnego Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Fabryki „Emalia” Oskara Schindlera, które przyciągają rzesze turystów z całego świata. Ponadto w pobliżu powstał Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka”.

Rewitalizacja terenów poprzemysłowych na muzea, konsekwentne działania lokalnego samorządu Krakowa, przyniosły pozytywne rezultaty. Ta inicjatywa skutecznie zrewitalizowała wcześniej podupadającą część miasta.

Puste przestrzenie zostały przekształcone w budynki do użytku publicznego. Coraz więcej restauracji i lokali usługowych zostało otwartych, a deweloperzy podejmują śmiałe kroki w kierunku projektów mieszkaniowych w tym obszarze. Projekt „Portowa Zabłocie” studia UCEES płynnie integruje się z tym ewoluującym krajobrazem.

– Naszym celem było uchwycenie istoty i specyfiki tej poprzemysłowej przestrzeni, która w ostatnich latach przeszła znaczącą rewitalizację i stała się, podobnie jak reszta Podgórza i sąsiedni Kazimierz, atrakcyjnym miejscem do inwestowania i zamieszkania – wyjaśnia architekt Marek Szpinda, współwłaściciel UCEES.

– Lokalizacja naszego projektu nowego obiektu bez wątpienia ucieleśnia ducha okolicy, pomimo wyzwania znalezienia połączeń z zabudową mieszkaniową. Jedyny wyobrażony przez nas obiekt, który łączy funkcje mieszkalne i usługowe, aspiruje do wpływania na przyszły charakter tej ulicy – dodaje architekt Piotr Uherek z UCEES. – Ulica Portowa od dawna kojarzy się z fabrykami, magazynami i stocznią w Porcie Płaszów, która praktycznie zniknęła, a dopiero teraz formułowane są nowe koncepcje zagospodarowania tego obszaru.

Budynek w kształcie litery L, zaprojektowany przez UCEES, ma na celu zainicjowanie nowej fasady miejskiej, tworząc harmonijne połączenie między ulicą Portową i sąsiadującą planowaną drogą.

W jego skrzydłach architekci zaprojektowali półotwarty wewnętrzny dziedziniec z przestrzenią rekreacyjną, zielenią krajobrazową i małymi elementami architektonicznymi. Będzie tam również przestronna część socjalna wyposażona w długi stół i ławki. Ta koncepcja jest zgodna z misją fińskiego dewelopera YIT, którego motto brzmi: „Więcej życia na podwórkach”.

Budynek czerpie inspirację z historycznych ceglanych struktur starej chłodni portowej, znacząco przyczyniając się do lokalnego krajobrazu miejskiego. Znajduje to odzwierciedlenie w zastosowaniu szarej cegły i eleganckiego tynku z betonową podstawą na fasadzie. Wybrana szara paleta kolorów jest konsekwentnie powtarzana w całym projekcie i w małych elementach architektonicznych. Wyjątkiem jest obszar usługowy dla mieszkańców zlokalizowany na parterze, wyróżniający się grafitową cegłą klinkierową.

Nowoczesną estetykę budynku podkreśla ciepła

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *