Rząd przygotowuje specjalne rozporządzenie, dzięki któremu gospodarstwa domowe zapłacą mniej za energię elektryczną – wynika ze słów ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.
/123RF/PICSEL
Reklama
Rząd, za pomocą odpowiedniego rozporządzenia wprowadzi obniżkę cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych – poinformował w poniedziałek w Zabrzu (Śląskie) minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Jak stwierdził Sasin, przewidywana w rozporządzeniu obniżka będzie „nawet na nieco wyższym poziomie” niż ta, którą rząd próbował wprowadzić poprzez dopisanie odpowiednich przepisów do ustawy o gwarancjach finansowych dla Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Jak dodał, skala nowej obniżki wynika z „oceny sytuacji i możliwości pokrycia kosztów z jednej strony przez środki budżetowe, z drugiej przez spółki energetyczne”.
Sasin przypomniał, że cała ustawa o gwarancjach finansowych dla NABE, w tym dopisane do niej przepisy o wstecznej, 5 proc. obniżce cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i innych uprawnionych odbiorców została odrzucona przez Senat. Według niego, biorąc pod uwagę kalendarz parlamentarny, trudno spodziewać się, żeby wetem Senatu mógł jeszcze zająć się Sejm. – Dlatego zdecydowaliśmy, aby wprowadzić te rozwiązania drogą rozporządzenia ministra klimatu – stwierdził minister.
Odrzucona przez Senat ustawa o gwarancjach finansowych dla NABE zawiera dopisane w Sejmie po II czytaniu przez klub PiS przepisy przewidujące 5-procentową, obowiązującą wstecznie od początku 2023 r., obniżkę cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i odbiorców uprawnionych, korzystających – w ramach określonych limitów zużycia – z zamrożonych cen.
Wcześniej zwiększono limity zużycia prądu z zamrożoną ceną
Przypomnijmy: nowelizacja ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku zwiększa limity zużycia prądu z zamrożoną ceną, a także obniżono cenę maksymalną energii m.in. dla samorządów, przedsiębiorców i podmiotów wrażliwych.
Wyższe limity wynoszą:
– dla gospodarstw domowych 3000 kWh rocznie (dotychczas 2000 kWh rocznie)
– dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnością 3600 kwH rocznie (dotychczas 2600 kWh rocznie);
– dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników – 4000 kwH rocznie (dotychczas 3000 kWh rocznie)
Co ważne, nowe limity są do wykorzystania w 2023 r., nawet jeśli odbiorca energii elektrycznej – jeszcze przed wejściem w życie ustawy – przekroczył dotychczasowy limit. Nadpłata zostanie mu zaliczona na poczet kolejnej faktury.
Obok obniżenia opłat dla gospodarstw domowych pojawią się także inne zmiany – to obniżenie ceny maksymalnej prądu dla samorządów, sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz podmiotów wrażliwych, takich jak szpitale czy szkoły. Obecnie maksymalna stawki wynosi ona 785 zł za 1000 kWh, zaś od 1 października ma spaść do 693 zł za 1000 kWh, czyli takiej samej kwoty jak dla gospodarstw domowych po przekroczeniu przez nie limitów zamrożenia.
***
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL