Sztuczna inteligencja w pracy: korzystamy z niej, ukrywamy ją przed szefem, uzyskane wyniki przedstawiamy jako nasze własne

Według raportu KPMG opublikowanego w środę, prawie 70% ankietowanych Polaków regularnie korzysta ze sztucznej inteligencji. Jednocześnie ponad połowa osób korzystających z takich technologii w miejscu pracy ukrywa te informacje przed pracodawcami.

Sztuczna Inteligencja W Pracy Korzystamy Z Niej Ukrywamy J Przed Szefem Uzyskane Wyniki Przedstawiamy Jako Nasze Wasne 5a7d781, NEWSFIN

zdjęcie: nuclear_lily // Shutterstock

Wyniki badań ujawniają, że narzędzia sztucznej inteligencji są często wykorzystywane bez nadzoru i wiedzy pracodawców – 55% pracowników w Polsce, którzy korzystają ze sztucznej inteligencji, nie przyznaje się do jej używania i przypisuje wyniki osiągnięte dzięki sztucznej inteligencji jako własną pracę.

Autorzy raportu podkreślili, że choć sztuczna inteligencja zwiększa produktywność większości użytkowników w Polsce (64%), to w jednej trzeciej przypadków wiąże się ona również ze zwiększonym obciążeniem pracą.

Reklama Zobacz także: Weź udział w naszym multithlonie giełdowym! Wydarzenia obejmują sprint po akcje, zanurzenie się w ETF-y i wydawanie dużych pieniędzy dla nagrody.

Zaufanie do sztucznej inteligencji wyraziło 41% polskich respondentów, co jest wynikiem niższym od średniej światowej wynoszącej 46%. Niemniej jednak poziom akceptacji sztucznej inteligencji w miejscu pracy jest jednym z najwyższych i wynosi 77%. Sześćdziesiąt procent ankietowanych Polaków deklaruje efektywne wykorzystanie sztucznej inteligencji, a 70% czuje się w stanie identyfikować treści generowane przez AI. Z kolei 29% respondentów zadeklarowało, że przeszło szkolenie w tym zakresie – co stanowi wynik o 10 punktów procentowych niższy od średniej światowej.

Sztuczna inteligencja budzi coraz większe obawy – 89% uczestników obawia się cyberzagrożeń związanych z tą technologią , a 44% osobiście doświadczyło jej skutków. 54% respondentów zetknęło się z dezinformacją generowaną przez sztuczną inteligencję, a 48% zaobserwowało negatywne skutki automatyzacji.

Połowa polskich pracowników objętych badaniem nie dostrzega zagrożenia dla podstawowych funkcji zawodowych ani dla całej branży; jednak co trzeci (34%) wskazał, że sztuczna inteligencja mogłaby przejąć kluczowe zadania, a podobny odsetek przewiduje redukcję zatrudnienia w swoim sektorze. W raporcie zauważono również, że Polacy wykazują mniejszy sceptycyzm niż przeciętny pracownik na świecie – 31% Polaków wyraziło obawę przed zastąpieniem przez sztuczną inteligencję, w porównaniu ze średnią światową na poziomie 40%.

„Pomimo powszechnych oczekiwań dotyczących regulacji (zarówno krajowych, jak i międzynarodowych), aż 90% polskich respondentów nie jest świadomych istniejących przepisów dotyczących sztucznej inteligencji. Co więcej, co trzecia osoba korzystająca ze sztucznej inteligencji w miejscu pracy przyznaje się do regularnego angażowania się w nieostrożne zachowania lub działania sprzeczne z polityką firmy”.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *