Sejm (niższa izba parlamentu) znowelizował ustawę o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz o zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym, a także niektóre inne powiązane przepisy. Nowelizacja ta zmienia system utrzymywania obowiązkowych zapasów gazu ziemnego poza granicami kraju oraz reguluje podział obowiązków między Agencją Rezerw Strategicznych (RARS) a importerami lub producentami w zakresie utrzymywania obowiązkowych zapasów ropy naftowej i paliw. Ustawę poparło 241 posłów, sprzeciwiło się 196, a nikt nie wstrzymał się od głosu. Kolejnym krokiem będzie skierowanie projektu do Senatu.
/ 123RF/PICSEL
Zgodnie ze zaktualizowanymi przepisami, magazynowanie obowiązkowych zapasów gazu za granicą – w szczególności w krajach UE, EOG i EFTA – będzie wymagało zgody właściwego ministra . Minister będzie miał 14 dni na podjęcie decyzji i jest zobowiązany do konsultacji z operatorem systemu przesyłowego gazu, Gaz-System. Decyzja ministra będzie ostateczna.
Ustawa o zapasach ropy naftowej i gazu ziemnego zmieni przepisy dotyczące utrzymywania zapasów obowiązkowych.
Wymagania techniczne dotyczące magazynowania za granicą zostaną tak opracowane, aby zagwarantować , że wszystkie dostawy zostaną dostarczone do kraju w ciągu 50 dni, co stanowi wydłużenie terminu z poprzednich 40 dni.
Nowelizacja znosi również obowiązek rezerwowania mocy przesyłowych na interkonektorze w przypadku zarządzania rezerwami gazu za granicą. Wcześniej przepis wymagał, aby podmioty magazynujące gaz za granicą rezerwowały moce przesyłowe wyłącznie w celu zwrotu całości obowiązkowych zapasów do kraju w sytuacjach kryzysowych, bez możliwości alternatywnego wykorzystania tych mocy.
Reklama
Ustawa dodatkowo rewiduje wytyczne dotyczące utrzymywania obowiązkowych rezerw ropy naftowej i paliw . Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rezerwy paliw i ropy naftowej muszą wystarczać na 90 dni średniej dziennej produkcji lub importu, przy czym część tych rezerw jest utrzymywana jako rezerwy agencji przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, a pozostała część jest utrzymywana przez importerów lub producentów w określonym stosunku. Obecnie importerzy i producenci są zobowiązani do utrzymywania rezerw wystarczających na 53 dni średniej produkcji lub importu. Proponowane zmiany mają na celu zwiększenie udziału RARS w tej odpowiedzialności, co doprowadzi do zmniejszenia obowiązków importerów i producentów: do 50 dni od wejścia w życie ustawy, do 47 dni od 30 czerwca 2026 r. i do 45 dni od 30 czerwca 2027 r.
Do uruchomienia odtwarzacza wideo wymagany jest JavaScript. Polsat News