Czy rachunki za prąd będą prostsze? Powinny być jasne i czytelne

Wśród różnych propozycji deregulacji znalazła się inicjatywa rządu, aby usprawnić rachunki za energię elektryczną. We wtorek komisje parlamentarne zatwierdziły stosowny projekt ustawy. Zdjęcie

Czy Rachunki Za Prd Bd Prostsze Powinny By Jasne I Czytelne 8a1e842, NEWSFIN

Rachunki za prąd mają stać się prostsze. Komisje sejmowe popierają inicjatywę rządu. Zdjęcie ilustracyjne / 123RF/PICSEL Reklama

Komisje ds. klimatu, energii, aktywów i deregulacji Sejmu zatwierdziły we wtorek, z pewnymi poprawkami, rządowy projekt ustawy mającej na celu deregulację sektora energetycznego, obejmujący między innymi uproszczenie rachunków za energię elektryczną .

Wprowadzone poprawki mają przede wszystkim charakter legislacyjny i redakcyjny i nie zmieniają istoty projektu ustawy. Komisja odrzuciła wniosek posłów PiS o całkowite odrzucenie projektu ustawy.

Inicjatywa ma na celu uproszczenie rachunków za energię elektryczną i zwiększenie ich przejrzystości poprzez włączenie podsumowania rachunku. W tym podsumowaniu będą wyświetlane tylko kluczowe składniki kosztów, co pozwoli konsumentowi domowemu zrozumieć koszt samej energii, jej obrót, koszty dystrybucji i całkowitą kwotę należną . Ponadto zostanie wdrożona komunikacja elektroniczna między dostawcą a konsumentem, co utoruje drogę do całkowitego przejścia na procesy elektroniczne.

Reklama

Projekt modyfikuje przepisy dotyczące łączenia kabli, co wiąże się z podłączaniem różnych instalacji do jednego połączenia sieciowego. Zgodnie z propozycją wszystkie rodzaje odnawialnych źródeł energii, a nie tylko te określone, wraz z rozwiązaniami magazynowania energii, będą kwalifikować się do tego rozwiązania.

Zmiany w przepisach dotyczących energii odnawialnej

Sugeruje się również podniesienie progu zainstalowanej mocy instalacji OZE , która wymaga uzyskania specjalnej licencji. Próg ten ma wzrosnąć z 1 do 5 MW.

Inny przepis proponuje podniesienie progu mocy instalacji fotowoltaicznej, która wymaga pozwolenia na budowę. Limit ten wzrośnie ze 150 do 500 kW, pod warunkiem, że instalacja jest przeznaczona wyłącznie do własnego zużycia. Dodatkowym wymogiem jest to, że nie może być ona zlokalizowana na obszarach chronionych, takich jak parki narodowe, rezerwaty, parki krajobrazowe, obszary Natura 2000, obszary chronionego krajobrazu, obszary ekologiczne, kompleksy przyrodniczo-krajobrazowe i ich wyznaczone strefy buforowe.

***

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *