Czy kasjer może zatrzymać pensa, gdy nasza suma podczas zakupu wynosi 99 centów? Odpowiedź może być nieoczekiwana, ale prawo jest w tym scenariuszu całkowicie na korzyść sprzedawcy. Ponadto teoretycznie, jeśli klient nie wyraził zgody, sprzedawca ma pełne prawo do odmowy transakcji i anulowania sprzedaży.
/ 123RF/PICSEL
Czy kasjer może odmówić wydania centa? Z pewnością każdy klient często zastanawiał się nad tym pytaniem, gdy kasjer zadał mu je podczas zakupów. Brak centa lub nawet odmowa wydania reszty, gdy klient płaci większym banknotem, są to przypadki, w których prawo w całości sprzyja sprzedającemu, a nie kupującemu.
Czy kasjer może zatrzymać grosz?
Nie byłoby błędem stwierdzenie, że większość klientów wchodzi do sklepu z zamiarem zakupu przedmiotów, na które nie mają dokładnej kwoty gotówki . W związku z tym zdarzają się liczne sytuacje, gdy taki klient pewny swojego prawa do otrzymania reszty, podchodzi do kasy, tylko po to, by odkryć, że kasjerka nie ma pieniędzy do wydania i zastanawia się, czy to nie ona jest winna. Trudno sobie wyobrazić, by ktoś kłócił się o pensa i odmawiał takich warunków. Niemniej jednak, zgodnie z prawem, klient ma ograniczony wpływ w tym scenariuszu.
Reklama
– Teoretycznie sprzedawca nie ma obowiązku wydawania reszty, a więc konsument powinien posiadać odliczoną kwotę – podkreślił Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK w rozmowie z portalem Gazeta.pl.
Ponadto Kodeks cywilny podkreśla, że poprzez sprzedaż sprzedawca musi przenieść własność towarów na kupującego i dostarczyć je. Odwrotnie, to kupujący, tj. klient, jest odpowiedzialny za przyjęcie towarów i zapłacenie uzgodnionej ceny. Nie ma wzmianki o wydaniu reszty.
Kasjer nie ma obowiązku wydawać Ci czegokolwiek, gdyż prawo tego nie wymaga.
Prawo nie nakazuje sprzedawcy wydawania reszty. Ponadto, jeśli pojawi się pytanie, czy kasjer może zrezygnować z wydania reszty, a klient odmówi, może skończyć z niczym. Zgodnie z przepisami sprzedawca ma prawo odmówić wydania towaru i prawo to zostaje zachowane.
Jednakże sprzedawca musi za każdym razem uzasadnić swoją odmowę – za proste „nie, bo tak” sprzedawca może zostać ukarany grzywną w wysokości do 5000 zł. Niemniej jednak wystarczy, że przy odmowie sprzedaży poda jako powód brak możliwości wydania reszty z transakcji . Takie wyjaśnienie jest uznawane za dopuszczalne w świetle prawa.
Co zrobić, gdy kasjer nie może wydać ani grosza na zakupy?
Aby zapobiec takim sytuacjom, zaleca się noszenie przy sobie dokładnej kwoty lub używanie karty do płatności. W obu scenariuszach nie spotkamy się z sytuacją, w której kasjer będzie miał problemy z wydaniem reszty lub będzie pytał, czy jest mu winien choćby grosz .
Jednak prawo to jedno, a rzeczywistość to drugie. Przyzwyczailiśmy się do tego, że sprzedawcy zazwyczaj wydają resztę. W końcu odmowa sprzedaży może się dla sklepu wiązać ze stratami finansowymi. – Oczywiście, to wszystko jest czysto teoretyczne, bo trudno sobie wyobrazić, żeby sklep, który nie wydaje reszty, przetrwał na rynku na dłuższą metę – podsumowuje Maciej Chmielowski z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w rozmowie z Gazeta.pl.
Przemysław Terlecki