Szef MFW o wojnie celnej: „Może mieć ogromne skutki uboczne”

W czwartek Kristalina Georgieva, liderka Międzynarodowego Funduszu Walutowego, oświadczyła, że cła Donalda Trumpa utrudnią gospodarkę światową w tym roku; nie spowodują jednak światowej recesji. Georgieva wyraziła szczególne zaniepokojenie wpływem ceł zarówno na USA, jak i Chiny.

Zdjęcie

Szef Mfw O Wojnie Celnej Moe Mie Ogromne Skutki Uboczne 52ad83a, NEWSFIN

Kristalina Georgieva (szefowa MFW) ocenia skutki taryf Donalda Trumpa dla światowej gospodarki / MATEUSZ WLODARCZYK / NurPhoto / AFP Reklama

Kristalina Georgieva, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) , stwierdziła w czwartek, że cła wprowadzone przez prezydenta USA Donalda Trumpa wpłyną na światową gospodarkę i doprowadzą do zauważalnego spowolnienia w tym roku, ale nie doprowadzą do recesji.

Szef MFW podkreślił, że konflikt handlowy może być szansą na zmiany w światowej gospodarce , które ułatwiłyby rozwój bardziej zrównoważonych i odpornych ram gospodarczych.

Wojna handlowa skutkuje obniżeniem prognoz wzrostu

„Niepewność wynikająca z wojny handlowej znacznie zmniejszyła nasze prognozy wzrostu, ale nie wskazują one na recesję” – zapewniła Georgiewa podczas swojego zwyczajowego przemówienia przed wiosennymi spotkaniami MFW i Banku Światowego, z których pierwsze zaplanowano na wtorek.

Reklama

Georgiewa położyła szczególny nacisk na konflikty handlowe między USA i Chinami , które niedawno doprowadziły do eskalacji wzajemnych taryf do niespotykanego dotąd poziomu — 145 procent ze strony Waszyngtonu i 125 procent ze strony Pekinu.

„Będzie to miało reperkusje, ponieważ podczas gdy główne państwa są w konflikcie, mniejsze państwa znajdują się w środku. Chiny, Unia Europejska i Stany Zjednoczone są największymi importerami. W konsekwencji może to wygenerować znaczące efekty uboczne dla reszty globu” – ostrzegł szef MFW.

Jak należy zareagować na konflikt taryfowy? Podejście musi być „inteligentne”

Stwierdziła, że odpowiedź na ten dylemat „powinna być wysoce inteligentna” i że wojna handlowa stwarza okazję do ustanowienia „bardziej zrównoważonej i odpornej na kryzysy gospodarki światowej”, co wymaga, aby wszystkie narody „doprowadziły swoje sprawy do porządku”, ponieważ „nie ma miejsca na opóźnianie niezbędnych reform”.

Wśród strategii rekomendowanych przez Georgievę znalazły się „ambitne reformy w sektorze bankowym, rynkach kapitałowych, prawie konkurencji, prawach własności intelektualnej i dostosowanie do integracji sztucznej inteligencji”.

W zeszłym tygodniu Trump zawiesił wszystkie dodatkowe cła nałożone na kilka krajów na całym świecie (z wyłączeniem Chin) na okres 90 dni , chociaż minimalne cło w wysokości 10% na wszystkie kraje nadal obowiązuje, podobnie jak cła w wysokości 25% nałożone przez USA na stal, aluminium i sektor motoryzacyjny.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. Premier chce „repolonizować” gospodarkę. Preferencje dla polskich firm w przetargach Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *