Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Kandydaci podzieleni. „Musimy nakarmić”

Karol Nawrocki i Marek Jakubiak opowiadają się za polskim węglem, Rafał Trzaskowski mówi o gazie jako „paliwie przejściowym”, a Szymon Hołownia sugeruje opóźnienie wdrożenia systemu ETS2. Kandydaci w wyścigu prezydenckim podzielili się swoimi perspektywami na temat ustanowienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Tematy bezpieczeństwa i gospodarki były centralnym punktem debaty przed wyborami prezydenckimi, zorganizowanej przez sztab wyborczy Rafała Trzaskowskiego i emitowanej przez Telewizję Polsat, TVN i TVP.

Zdjęcie

Bezpieczestwo Energetyczne Polski Kandydaci Podzieleni Musimy Nakarmi 1d4a734, NEWSFIN

Bezpieczeństwo i gospodarka zdominowały dyskusję podczas debaty przed wyborami prezydenckimi / Polsat News Reklama

Na zaproszenie sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego przyjęli Karol Nawrocki, Szymon Hołownia (Trzecia Droga), Magdalena Biejat (Lewica), Marek Jakubiak (Wolni Republikanie), Krzysztof Stanowski, Joanna Senyszyn i Maciej Maciak.

Kandydaci przedstawili swoje strategie dotyczące bezpieczeństwa energetycznego Polski. Rafał Trzaskowski podkreślił, że rząd PiS doprowadził do najwyższych cen energii elektrycznej w Europie. Kandydat KO pochwalił działania obecnej koalicji, w szczególności jej wysiłki na rzecz uwolnienia środków z KPO na transformację sektora energetycznego. Zauważył również, że podczas transformacji energetycznej gaz powinien być tymczasowo wykorzystywany, ale ostatecznym celem musi być obniżenie cen energii.

Reklama

– Energia jądrowa w końcu ruszyła, a teraz mamy miliardy z KPO na modernizację sieci, stworzenie rozwiązań magazynowania energii i inwestowanie w odnawialne źródła energii. Możemy to wszystko osiągnąć, tymczasowo wykorzystując gaz – stwierdził Trzaskowski.

Kandydaci na prezydenta dyskutują o węglu: „To polskie złoto”

Karol Nawrocki stanowczo podkreślił swoje zaangażowanie we wspieranie polskiego węgla. „ Polski węgiel musi być wydobywany, a polscy naukowcy będą dążyć do tego, aby energetyka węglowa była jak najmniej emisyjna ” – oświadczył kandydat popierany przez PiS. Co znamienne, Karol Nawrocki podkreślił, że odnawialne źródła energii (takie jak turbiny wiatrowe) powinny być rozwijane tylko na obszarach, na których istnieje poparcie społeczne.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. Debata przedwyborcza i temat bezpieczeństwa energetycznego. Trzaskowski: Dziś w końcu ruszyła elektrownia atomowa i mamy miliardy z KPO Polsat News

Marek Jakubiak wyraził podobnie stanowcze stanowisko w sprawie polskiego węgla i sektora górniczego. „ Węgiel jest naszym polskim złotem, które posiadamy od 900 lat; węgiel może zapewnić nam niezależność” – stwierdził. Uznał potencjał wsparcia tego za pomocą elektrowni jądrowych. „Powinniśmy powrócić do węgla i porzucić szaleństwo wiatraków. Farmy fotowoltaiczne to tylko chwilowa moda” – argumentował Marek Jakubiak.

Czy ETS2 powinien zostać opóźniony? Hołownia: „Transformacja energetyczna musi być sprawiedliwa”

Szymon Hołownia twierdził, że musimy opóźnić ETS2. „Bezpieczeństwo Polski musi opierać się na polskim atomie, polskich biogazowniach, energii słonecznej i wiatrowej . Transformacja energetyczna musi być sprawiedliwa” – stwierdził kandydat z Polski 2050.

Tymczasem Magdalena Biejat, reprezentująca Lewicę, podkreśliła odnawialne źródła energii . „Nasze bezpieczeństwo energetyczne musi opierać się zasadniczo na odnawialnych źródłach energii i energii jądrowej. W ciągu ostatnich trzech lat konfliktu Unia Europejska wydała więcej na zakup paliw kopalnych od Rosji niż na pomoc Ukrainie. Kluczowe jest przekierowanie wydatków na energię” – zauważyła.

Maciej Maciak twierdzi, że choć popiera energię odnawialną, … najtańsza energia (zasoby energetyczne) znajduje się obecnie w Rosji.

Wysokie koszty energii. Senyszyn: Polacy nie mogą być zagrożeni

Krzysztof Stanowski utrzymał satyryczny ton, mający na celu krytykę pozostałych kandydatów. „Mogę zagwarantować elektrownię jądrową w co drugiej gminie ” – stwierdził, zarzucając długotrwałe zaniedbania w sektorze energetycznym.

Joanna Senyszyn zwróciła uwagę na kwestię cen energii. „Oczywiście, że potrzebujemy zróżnicowanego miksu energetycznego. Nie możemy w tej chwili zrezygnować z węgla, energii jądrowej ani żadnych innych form energii (…) Polacy nie powinni być narażeni na wygórowane ceny prądu, które sprawiają, że żyją przy świecach ” – stwierdziła Joanna Senyszyn.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *