Mauritius nie ma armii i nie zagraża mu terroryzm, Ghana ma niższy wskaźnik przestępczości niż Kanada i USA, a w Zambii wskaźnik ten jest niższy niż w Grecji, Irlandii, Włoszech, Australii, Wielkiej Brytanii i wielu innych zamożnych krajach.
Tanzańska firma turystyczna przeanalizowała najważniejsze światowe badania z ostatnich lat, w tym oficjalne statystyki i postrzeganie bezpieczeństwa osobistego turystów z ponad stu krajów świata. Rezultatem jest opublikowana lista najbezpieczniejszych krajów Afryki, wykraczająca poza granice silnie strzeżonych popularnych enklaw turystycznych.
Listę otworzył Mauritius, który według Światowego Wskaźnika Pokoju, corocznie sporządzanego przez sztab ekspertów z australijskiego Instytutu ds. Ekonomii i Pokoju, w kwestii bezpieczeństwa przewyższa zdecydowaną większość krajów na świecie, w tym Hiszpanię, Norwegię, Włochy, Wielką Brytanię, Szwecję, USA i wiele innych. Jeśli chodzi o zagrożenie terroryzmem, Mauritius znajduje się w zielonej strefie z wynikiem 0,000, co oznacza najniższy poziom zagrożenia. Zajmuje też 83. miejsce na 146 pod względem wskaźnika przestępczości. Ryzyko stania się ofiarą przestępstwa jest na Mauritiusie niższe niż w Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Szwecji czy Belgii. Mauritius też jest jedynym krajem w Afryce Subsaharyjskiej, który nie uczestniczył w żadnych konfliktach wewnętrznych ani zewnętrznych w ciągu ostatnich pięciu lat. W rzeczywistości Mauritius nigdy nie uczestniczył w jakimkolwiek konflikcie, nie ma nawet swoich sił zbrojnych, a o bezpieczeństwo jego mieszkańców i tysięcy turystów dba 10 tys. policjantów.
Ghana, mimo sąsiedztwa z zagrożonym terroryzmem Burkina Faso i niespokojnym na północnych rubieżach Togo, według Światowego Wskaźnika Pokoju jest znacznie bezpieczniejsza niż Mołdawia, Bośnia i Hercegowina, Francja czy Chiny. Podobnie jak Mauritius w kwestii zagrożenia terroryzmem znajduje się wśród krajów z wynikiem zerowym. Jej wskaźnik przestępczości jest niższy niż w Kanadzie, Grecji i Australii. Jest też najbezpieczniejszym krajem Afryki według tegorocznego rankingu Numbeo, największej internetowej bazy danych dotyczącej warunków życia na świecie, w tym kosztów utrzymania, opieki zdrowotnej, ruchu ulicznego, przestępczości i zanieczyszczenia.
Również Zambia nie uczestniczyła w żadnym konflikcie zbrojnym, przynajmniej od czasu, gdy pojawiła się na mapach Afryki w 1964 r. Według rankingów kraj jest bezpieczniejszy niż popularne wśród turystów Tajlandia, Nepal, Chiny, Indie, a nawet Francja. Zambia zajmuje drugie miejsce od końca na świecie pod względem ryzyka terroryzmu, a jej wskaźnik przestępczości jest niższy niż w Grecji, Irlandii, we Włoszech, Australii, w Wielkiej Brytanii i innych zamożnych krajach.
Na czwartym miejscu znalazła się Namibia ceniona za stabilność polityczną i dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną.
Ministerstwo turystyki Namibii, reagując na publikację rankingu, napisało na X, że kraj ma potencjał, aby stać się najbezpieczniejszym miejscem w Afryce. A ranking pojawił się akurat, gdy w tym południowoafrykańskim kraju trwa kampania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa turystyki prowadzona przez namibijską policję i przywódców lokalnych społeczności.
Z Lusaki Tadeusz Brzozowski