Poczta Polska ogłasza masowe zwolnienia – restrukturyzacja obejmie program dobrowolnych odejść i zwolnienia grupowe. Pracownicy zastanawiają się, czy skorzystać z wcześniejszego odejścia, czy czekać na odprawy. Eksperci przestrzegają, by decyzję podjąć świadomie, analizując warunki obu opcji.
Restrukturyzacja w Poczcie Polskiej. Dobrowolne odejście czy zwolnienie grupowe? (Adobe Stock, Bartlomiej Magierowski)
Państwowa spółka ogłosiła, że w ramach restrukturyzacji planuje zwolnienia grupowe, które obejmą 8,5 tysiąca pracowników. Wcześniej, w ramach programu dobrowolnych odejść, pracownicy będą mogli rozwiązać umowy na zasadach negocjowanych indywidualnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: "Przeszkadza w zakupach". Klienci ocenili pracę Ryszarda Petru w Biedronce
Zwolnienia grupowe a dobrowolne odejście – co wybrać?
Poczta Polska w pierwszym etapie proponuje program dobrowolnych odejść. Pracownicy, którzy zdecydują się na tę opcję, będą mogli negocjować warunki rozwiązania umowy. Jak jednak podkreśla mecenas Marek Jarosiewicz, rzadko kiedy dobrowolne odejścia są korzystniejsze niż zwolnienia grupowe.
W przypadku zwolnień grupowych prawo reguluje kwestie dodatkowych odpraw i innych świadczeń dla pracowników. Program dobrowolnych odejść opiera się na indywidualnych negocjacjach, które często nie gwarantują korzystniejszych warunków – tłumaczy ekspert.
Dodatkowo wskazuje, że w ramach zwolnień grupowych firma ma obowiązek wypłaty odpraw oraz przestrzegania odpowiednich procedur, co daje pracownikom większe zabezpieczenie.
Jakie prawa mają pracownicy podczas zwolnień grupowych?
Eksperci wskazują, że pracownicy objęci zwolnieniami grupowymi mają zapewnione dodatkowe prawa, które mogą znacząco wpłynąć na ich sytuację finansową i zawodową po utracie pracy. Przede wszystkim przysługują im odprawy finansowe, które są obowiązkowe w takich przypadkach.
Co więcej, chronione są szczególne grupy pracowników, takie jak kobiety w ciąży oraz osoby w wieku przedemerytalnym. Istnieje także możliwość odwołania się od decyzji pracodawcy, jeśli okaże się, że kryteria doboru osób do zwolnienia były niejasne lub niezgodne z prawem.
Mecenas Marek Jarosiewicz podkreśla, że pracodawcy czasem próbują obejść przepisy, sugerując pracownikom samodzielne składanie wypowiedzeń. – Często zdarza się, że pracodawcy próbują obejść przepisy i sugerują pracownikom samodzielne składanie wypowiedzeń. To niezgodne z ustawą i warto zachować czujność w takich sytuacjach – przestrzega mecenas Jarosiewicz.