System e-Doręczeń. Jak działa i od kiedy możemy z niego korzystać?

Od 1 stycznia 2025 roku w życie wchodzi system e-Doręczeń – innowacyjna forma przesyłania korespondencji urzędowej, która ma zastąpić tradycyjne listy polecone. Nowy sposób doręczania dokumentów jest ułatwieniem dla samorządów oraz obywateli. Docelowo wszystkie podmioty publiczne będą miały obowiązek prowadzenia korespondencji za pośrednictwem tego nowego systemu elektronicznego. Czym konkretnie jest i jak z niego korzystać? Zdjęcie

System E Doreczen Jak Dziala I Od Kiedy Mozemy Z Niego Korzystac 4ef2cf9, NEWSFIN

System e-Doręczeń to elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek listowych za potwierdzeniem odbioru. /123RF/PICSEL Reklama

Czym jest system e-Doręczeń?

System e-Doręczeń to elektroniczna usługa umożliwiająca wysyłanie i odbieranie urzędowej korespondencji w formie cyfrowej. Rozwiązanie to ma zastąpić tradycyjne listy polecone, oferując większą wygodę i oszczędność czasu. W praktyce oznacza to, że wszystkie pisma i decyzje administracyjne będą przesyłane online, co eliminuje potrzebę wizyt na poczcie czy odbioru awizo w przypadku nieobecności w domu.

Dzięki e-Doręczeniom instytucje publiczne i obywatele zyskają narzędzie, które znacząco usprawni proces wymiany dokumentów. Dla podmiotów takich jak samorządy oznacza to realne oszczędności finansowe, a dla obywateli – uproszczenie procedur administracyjnych. Oficjalna korespondencja z urzędami będzie szybsza i sprawniejsza oraz dostępna z dowolnego miejsca i o każdej porze. 

Reklama

Kiedy będzie można korzystać z e-Doręczeń?

Od 1 stycznia 2025 roku większość urzędów oraz instytucji publicznych zostanie zobowiązana do korzystania z systemu e-Doręczeń. Zmiana obejmie zarówno wysyłanie pism, jak i ich odbiór. Według danych przedstawionych przez resort cyfryzacji obecnie już 67 proc. urzędów gminnych, 85 proc. starostw powiatowych oraz 87,5 proc. urzędów marszałkowskich posiada odpowiednie skrzynki do obsługi systemu.

Wdrożenie e-Doręczeń ma na celu standaryzację komunikacji urzędowej. Nowy system pozwoli uniknąć opóźnień wynikających z problemów logistycznych lub technicznych związanych z tradycyjną pocztą. System e-Doręczeń to szczególnie istotna zmiana dla samorządów, które będą mogły zaoszczędzić na wysyłaniu dużej liczby dokumentów np. decyzji podatkowych do mieszkańców.  

Jak założyć skrzynkę e-Doręczeń?

Aby wysyłać i odbierać korespondencję urzędową online, należy założyć adres i skrzynkę do e-Doręczeń. Można to zrobić, składając wniosek przez mObywatel. Proces składa się z kilku kroków:

  • Wypełnienie wniosku – należy podać dane wnioskodawcy oraz opcjonalnie wskazać administratora, który będzie zarządzał skrzynką.
  • Podpisanie dokumentu – wniosek można podpisać elektronicznie, korzystając z profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego.
  • Otrzymanie potwierdzenia – po złożeniu wniosku użytkownik otrzyma e-mail z potwierdzeniem, co umożliwi dalsze działania.

Adres doręczeń elektronicznych można uzyskać u operatora wyznaczonego lub komercyjnych dostawców usług rejestrowanego doręczenia elektronicznego. Po założeniu skrzynki do e-Doręczeń konieczna jest jej aktywacja

W tym celu użytkownik musi zalogować się na swoje konto w serwisie mObywatel, przejść do zakładki „Twoje skrzynki” i kliknąć przycisk aktywacji przy skrzynce, którą chce aktywować. Następnie należy podać adres e-mail do powiadomień i zaakceptować regulamin świadczenia usług e-Doręczeń. Po wykonaniu tych kroków skrzynka stanie się aktywna i gotowa do użycia.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *