Gaz-System podpisał umowę na budowę gazociągu między Wężerowem a Krakowem. Inwestycja ma dać większą dostępność do paliw dla całego regionu. Jak poinformował Gaz-System, na trasie gazociągu planowane jest przekroczenie przeszkód terenowych metodami bezwykopowymi w ponad 40 miejscach, w tym dwukrotnie przez Wisłę w Krakowie – metodą horyzontalnego przewiertu sterowanego.
/123RF/PICSEL
Gazociąg powstanie między Wężerowem w gminie Słomniki a Krakowem, poinformował w piątek Gaz-System. Inwestycja ma zwiększyć dostępność paliwa w aglomeracji krakowskiej, dzięki przyłączeniu z korytarzem Północ-Południe, którym przesyłany jest m.in. gaz z Terminala LNG w Świnoujściu.
Gazociąg o długości 44 km pod Krakowem
Nowy gazociąg ma przebiegać od Wężerowa k. Słomnik na północy województwa, przez gminy Radziemice, Kocmyrzów-Luborzyca, Koniusza, do obszaru Przewóz w Krakowie. Jego budowa ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2026 roku.
– To ważna inwestycja dla tego regionu. Poza optymalizacją pracy sieci umożliwi przyłączenie nowych odbiorców, w tym podmiotów z branży elektroenergetycznej, które w ramach procesu transformacji będą zastępować wysokoemisyjne źródła zasilania nośnikami energii bardziej przyjaznymi dla środowiska – prezes Gaz-System Sławomir Hinc, cytowany w komunikacie spółki.
Reklama
/gaz-system.pl /
Jego zdaniem nowy gazociąg pomoże także stabilizować pracę OZE gazem ziemnym. W ramach inwestycji powstanie gazociąg o długości ok. 44 km wraz z odgałęzieniami, śluza nadawczo-odbiorcza „Wężerów”, stacje regulacyjno-pomiarowa i pomiarowa „Kraków-Przewóz” oraz zespoły zaporowo-upustowe „Skrzeszowice”, „Kraków – Jeziorko” i „Kraków – Na Niwach”.
Większa dostępność paliwa w aglomeracji krakowskiej
Jak poinformował Gaz-System, na trasie gazociągu planowane jest przekroczenie przeszkód terenowych metodami bezwykopowymi w ponad 40 miejscach, w tym dwukrotnie przez Wisłę w Krakowie – metodą horyzontalnego przewiertu sterowanego.
Pozwolenie na budowę wojewoda wydał w maju br. Dokumentację projektową opracowało Biuro Projektowe Gaz-System. „Wykonane przez Gaz-System prace przygotowawcze, jak np. przygotowanie pasa budowlano – montażowego, przeprowadzone rozpoznanie saperskie i archeologiczne pozwolą wykonawcy na niezwłoczne rozpoczęcie prac budowalnych”, czytamy w komunikacie. Generalnym wykonawcą robót zostało konsorcjum STF Infrastruktura Sp. z o.o. (Lider Konsorcjum) i STALPROFIL S.A.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News