Ministerstwo Finansów zaprezentowało najnowsze warunki emisji obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa. Dane te dotyczą maja. Ile będzie można zarobić?
W maju oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,05%, a 2-letnich 6,30%, w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym.
Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3,00% w skali roku, a 3-letnich 6,40%. Pozostałe obligacje, w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 6,55% 4-letnie oraz 6,80% 10-letnie.
Zobacz takżeChcesz inwestować? Nie powiemy Ci w co, ale powiemy jak! Pobierz Akademię Inwestowania II
6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 800 plus” oprocentowane będą odpowiednio 6,75% i 7,05% w pierwszym roku.
Marże dla obligacji również pozostawiliśmy na niezmienionym atrakcyjnym poziomie – informuje resort.
Oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która pozostaje bez zmian i wynosi w przypadku instrumentów oferowanych w maju 0,00% dla obligacji 1-rocznych oraz 0,50% dla 2-letnich.
Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz niezmienionej marży w wysokości 1,25%. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku niezmieniona marża wynosi 1,50%.
Bez zmian pozostają również preferencyjne marże dla obligacji rodzinnych, których oprocentowanie wyliczane jest według tych samych zasad co w przypadku 4- i 10 latek i wynoszą odpowiednio: 1,75% dla obligacji 6-letnich oraz 2,00% dla 12-letnich.
Nasze obligacje to produkt prosty i intuicyjny. Klient wybiera obligacje o interesującym go terminie zapadalności i rodzaju oprocentowania, lokuje swoje oszczędności, a po upływie określonego okresu dostaje je z powrotem wraz z narosłymi odsetkami. Ważną cechą obligacji detalicznych, która zachęca do ich zakupu jest niski próg wejścia – wystarczy już 100 zł, aby rozpocząć oszczędzanie – tyle wynosi nominał jednej obligacji. Można również oszczędności podzielić na części, przeznaczając każdą z nich na dowolny rodzaj obligacji. Oferta jest zróżnicowana pod kątem czasu trwania oraz sposobu naliczania i wypłaty odsetek. Klienci mogą zatem wybrać taki rodzaj obligacji, który będzie najlepiej realizować ich potrzeby w zakresie bezpiecznego pomnażania oszczędności – komentuje Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
Gdzie kupić obligacje?
Wszystkie rodzaje obligacji można kupić w oddziałach PKO Banku Polskiego i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz w sieci punktów sprzedaży obligacji Banku Polska Kasa Opieki S.A.
Obligacje są również stale dostępne przez internet w serwisach www.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe i aplikacji mobilnej PeoPay. Szczegółowe informacje o naszej bieżącej ofercie można znaleźć na stronie www.obligacjeskarbowe.pl.
W maju warunki oprocentowania obligacji oszczędnościowych oraz marże w kolejnych okresach odsetkowych pozostawiliśmy na niezmienionym atrakcyjnym poziomie i jednocześnie zachowaliśmy preferencje dla rynku detalicznego względem rynku hurtowego – podaje resort.
Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.