Renta alkoholowa to potoczne określenie na świadczenie, które jest przyznawane osobom, które utraciły zdolność do wykonywania pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu. Oto ile wynosi renta alkoholowa w 2024 roku.
Renta alkoholowa. Co to za świadczenie? Ile wynosi i komu przysługuje? (Getty Images, Kinga Krzeminska)
Określenie „renta alkoholowa” nie jest terminem, który można odnaleźć w aktach prawnych, ustawach czy odrębnych przepisach. Mimo to jest to nazwa, którą powszechnie używa się do określenia renty, przyznawanej z tytułu niezdolności do pracy, między innymi spowodowanej nadużywaniem alkoholu. Jakie kryteria muszą spełnić osoby, które chciałyby ubiegać się o takie świadczenie?
Renta alkoholowa. Oto komu przysługuje
Zgodnie z badaniami Eurostatu, opublikowanymi pod koniec 2023 roku, Polska znalazła się na czołowych miejscach wśród państw Unii Europejskiej, w których występuje najwyższy współczynnik zgonów wywołanych przez nadużywanie alkoholu. Wyżej znalazła się tylko Słowenia. Choroba alkoholowa, oprócz śmierci, może doprowadzić również do wyniszczenia organizmu, które w konsekwencji może skutkować brakiem możliwości podjęcia pracy zarobkowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Wydatki wreszcie wyszły na jaw. Prawnik ocenił kwotę: niedopuszczalne
Renta alkoholowa jest terminem, którym określane jest świadczenie wypłacane osobom niezdolnym do pracy z powodu schorzeń, które mogą powstać w wyniku nadużywania używki. Do tych mogą należeć natomiast między innymi zespół Ortella (nazywany obłędem alkoholowym) czy zapalenie trzustki. Renta alkoholowa jest więc w istocie rentą z tytułu niezdolności do pracy.
Wyniszczenie organizmu, które spowodowało całkowitą lub częściową niezdolność do pracy, nie jest to jednak jedynym kryterium, które należy spełnić, by móc ubiegać się o wsparcie. Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, renta może zostać przyznana po spełnieniu warunków:
- uzyskanie orzeczenia o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy
- osiągnięcie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, który jest zależny od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy
- wykazanie, że niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych lub nieskładkowych, określonych w przepisach.
Co ważne, sama choroba alkoholowa nie uprawnia do możliwości ubiegania się o rentę.
Renta alkoholowa 2024. Ile wynosi?
Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby alkoholowej, jest uzależniona od stopnia niezdolności, określonego w orzeczeniu lekarskim. Kwota świadczenia może wynieść:
- 1191 złotych w przypadku częściowej niezdolności do pracy
- 1588 złotych w przypadku całkowitej niezdolności do pracy.
Wysokość świadczenia podlega waloryzacji. Najbliższa ma mieć miejsce w marcu 2024 roku.