Polska z 15. rezerwami złota na świecie. NBP pokazał dane

W 2023 roku Narodowy Bank Polski zakupił 130 ton złota, gromadząc jedne z kilkunastu największych zasobów kruszcu na świecie. Według zapowiedzi prezesa Glapińskiego udział żółtego metalu w polskich rezerwach walutowych nadal ma rosnąć.

Polska Z 15 Rezerwami Zlota Na Swiecie Nbp Pokazal Dane Be3468a, NEWSFIN

fot. Denis—S / / Shutterstock

Narodowy Bank Polski oficjalnie potwierdził, że w grudniu nie zwiększył zasobów złota – wynika z opublikowanych w piątek danych o płynnych aktywach i pasywach obcych. Zapisano w nich, że na koniec grudnia 2023 roku NBP posiadał 11,532 mln uncji złota. Czyli tyle samo co na koniec listopada.

O zakupach królewskiego metalu przez bank centralny Polski informowaliśmy Państwa regularnie na łamach Bankier.pl. Pierwszych zakupów królewskiego kruszcu w 2023 r. dokonano w kwietniu, kiedy kupiono niemal 15 ton. W maju w skarbcach NBP-u złota było więcej o prawie 20 ton, natomiast w czerwcu dołożono prawie 14 ton. Najwięcej kruszcu w skarbcach NBP przybyło jednak w lipcu, kiedy do skarbców dodano 22,4 tony. Niespełna 15 ton kruszcu pojawiło się w sierpniu. Statystyki za wrzesień pokazały wzrost rezerw złota o kolejne 19,3 ton. W październiku przybyło kolejne 6,2 ton, a w listopadzie 18,7 ton.

ReklamaZobacz takżePolecamy: płatności za granicą bez dodatkowych kosztów, z bonusem do 200 zł za nowe konto w Banku Pekao

Oznacza to, że w ubiegłym roku Narodowy Bank Polski zwiększył rezerwy złota łącznie o 130 ton złota. Na koniec 2023 roku w polskie rezerwy złota powiększyły się do 358,7 ton. Stawia to Polskę na 17. miejscu na świecie. Lub 15., jeśli ze statystyk wyłączyć instytucje międzynarodowe, czyli Europejski Bank Centralny (posiadający 506,5 ton złota) oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy (2 814 t).

MFW

–  Dokonujemy intensywnych zakupów złota, (…) chcemy dojść do 20 proc. rezerw w złocie, bo czasy są niespokojne, a ratingi międzynarodowe i handel międzynarodowy patrzy, ile rezerw złota ma dany bank. Jeśli ma duże rezerwy i dużą część w złocie znaczy, że to jest wiarygodny kraj (…) i w takim kraju się handluje i inwestuje – wyjaśnił na grudniowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

Osiągnięcie 20-procentowgo udziału kruszcu w polskich rezerwach walutowych oznaczałoby konieczność kontynuacji zakupów żółtego metalu. Na koniec grudnia wartość aktywów rezerwowych NBP wyniosła 193,8 mld dolarów, w skład których wchodziło złoto warte 23,8 mld USD. Daje to 12,3%.

Jeszcze w 2022 roku prezes NBP Adam Glapiński kilkukrotnie deklarował, że bank centralny zamierza dokupić kolejne 100 ton złota. Jednakże nic z tych deklaracji nie wynikło i na koniec grudnia 2022 stan posiadania NBP był praktycznie taki sam jak na początku roku. NBP wrócił do zwiększenia rezerw złota dopiero w kwietniu 2023 r.  Przypomnijmy, że na początku lipca 2019 roku NBP poinformował o zakupie stu ton złota i przewiezieniu połowy polskich rezerw złota do krajowych skarbców. Wcześniej pierwszych w XXI wieku zakupów „barbarzyńskiego reliktu” NBP dokonał we wrześniu 2018 roku.

Jak banki centralne zbroją się w złoto

Po roku 2008 banki centralne Zachodu nagle przestały wyprzedawać rezerwy złota, których pozbywały się przez poprzednie 20 lat. Królewski metal na znaczącą skalę zaczęły za to skupować kraje rozwijające się – przede wszystkim Chiny, Rosja, Indie, Turcja i Kazachstan. W roku 2018 do tego grona dołączyły Polska i Węgry dokonujące pierwszych od 20 lat zakupów złota w Unii Europejskiej.

W roku 2022 banki centralne dokonały największych zakupów złota od przynajmniej 55 lat, zwiększając swoje rezerwy o 1 135,7 ton. Jeszcze ciekawszy jest fakt, że większość tych zakupów nie została oficjalnie zaraportowana przez władze monetarne w statystykach Międzynarodowego Funduszu Walutowego.  Trend ten był kontynuowany także w pierwszym półroczu 2023 roku, kiedy to banki centralne zakupiły rekordowe 387 ton. Wśród największych kupujących znalazła się Polska – NBP zaraportował zwiększenie rezerwy kruszcowych o 48,4 ton. Większych zakupów w tym okresie dokonał jedynie Ludowy Bank Chin, który pokazał dodatkowe 103 tony posiadanego złota, oraz Singapur (71,6 ton).

Podobnie sytuacja wyglądała w trzecim kwartale, w którym władze monetarne zwiększyły rezerwy kruszcowe o 337,1 ton- wynika z ostatniego dostępnego raportu Światowej Rady Złota. W III kwartale największymi nabywcami „barbarzyńskiego reliktu” były Ludowy Bank Chin (78 ton) oraz Narodowy Bank Polski (57 ton). Na dane za cały 2023 rok będziemy musieli poczekać do końca stycznia.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *