Podwyżka akcyzy na Węgrzech. Wystarczyła decyzja, paliwo znacznie podrożało

Węgrzy zmagają się w wysokimi cenami paliw. To przede wszystkim efekt styczniowych podwyżek akcyzy (dwuetapowych). To nie pierwsze cenowe tąpniecie na węgierskich stacjach paliw. Przypomnijmy: węgierski rząd w 2021 i 2022 roku „eksperymentował” na rynku paliwowym wprowadzając limity cen na benzynę i olej napędowy, co zaowocowało brakami w zaopatrzeniu i „wystrzałem” cenowym, gdy władze zostały zmuszone przez rynek do zniesienia wspomnianych limitów. Zdjęcie

Podwyzka Akcyzy Na Wegrzech Wystarczyla Decyzja Paliwo Znacznie Podrozalo 7ae7e37, NEWSFIN

Na Węgrzech skokowo wzrosły ceny paliw. To wynik podwyżki akcyzy. Zdj. ilustracyjne /Attila Kisbenedek /AFP Reklama

Na Węgrzech weszła w poniedziałek w życie zapowiadana w zeszłym roku podwyżka akcyzy na paliwo. Średnia cena benzyny i oleju napędowego wzrosła o 41 forintów (0,47 zł) za litr i należy teraz do najwyższych w tej części Europy – twierdzą węgierskie media.

Węgry. Rośnie średnia cena benzyny i oleju napędowego

Średnia cena benzyny na węgierskich stacjach wzrosła do 578 forintów (6,62 zł) za litr, a oleju napędowego do 606 forintów (6,94 zł) – podał portal Holtankoljak.

W zeszłym roku koncern naftowo-gazowy MOL zapowiedział wzrost cen po podwyżce akcyzy na paliwo o 41 forintów za litr z początkiem 2024 roku. Przeprowadzono ją dwuetapowo: najpierw 1 stycznia ceny paliw wzrosły średnio o 20 forintów (0,22 zł), w poniedziałek o kolejne 21 forintów (0,24 zł).

Reklama

„Wraz z podwyżką tylko Słowacja jest obecnie jedynym krajem sąsiednim, w którym paliwo jest droższe” – zauważa portal 24.hu.

Według strony Fuelo, agregującej ceny paliw w regionie, drożej niż na Węgrzech jest jeszcze w sąsiedniej Austrii. Natomiast w Rumunii kierowcy mogą zatankować taniej o ok. 70 forintów (0,8 zł) za litr, a w Słowenii i Chorwacji o ok. 40 forintów (0,57-0,68 zł).

Na Węgrzech wzrosły też opłaty za autostrady

Od nowego roku wzrosła też na Węgrzech opłata za korzystanie z autostrad, a także liczba płatnych dróg. Jak zauważa portal motoryzacyjny Alapjarat, wzrost w tym zakresie był większy niż kiedykolwiek wcześniej.

Jednocześnie ministerstwo energii poinformowało, że w zeszłym roku liczba pojazdów elektrycznych i hybrydowych na Węgrzech, mających prawo do zielonych tablic rejestracyjnych, podwoiła się w porównaniu z 2022 rokiem.

„Łącznie pod koniec grudnia po węgierskich drogach poruszało się ponad 86 tys. przyjaznych dla klimatu pojazdów”, w tym 45 tys. samochodów osobowych z napędem wyłącznie elektrycznym – podał resort energii.

Węgierska inflacja hamuje

Dodajmy, że w grudniu ub.r. inflacja konsumencka (CPI) na Węgrzech spadła do najniższego od dwóch lat poziomu (55 proc.) i jest niższa niż grudniowa inflacja w Polsce (6,2 proc.).

Eksperci nie mają wątpliwości, że do spadku inflacji na Węgrzech przyczyniły się ceny paliw. W grudniu 2022 r. gwałtownie wzrosły (w wyniku zerwania przez węgierski rząd z polityką limitów cenowych), doprowadzając do paliwowej paniki. W grudniu 2023 r. efekt (impuls inflacyjny) tej decyzji już wygasł na rynku paliwowym, stąd korzystny odczyt CPI.

Jednak wzrost akcyzy i tym samym skokowy wzrost cen paliw w styczniu br. może zaowocować większą inflacyjną presją, która ujawni się w kolejnych miesiącach.

***

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *