Za nami przedostatni tydzień 2023 roku, co nie znaczy, że na rynkach wiało nudą – tych krajowych, jak i światowych. GUS pokazał prognozy demograficzne Polski, które nie napawają optymizmem, za to dane dotyczące wynagrodzeń znalazły się na rekordowym poziomie. Co jeszcze się działo na finiszu roku? Przypominamy najciekawsze wykresy ostatnich dni.
1. Płace najwyższe w historii
Nominalne przeciętne wynagrodzenia weszły na nowy, rekordowy poziom. Płace rosły jednak wolniej niż miesiąc wcześniej, co przy płaskim odczycie inflacji za listopad przełożyło się na niższą dynamikę wzrostu realnych wynagrodzeń. GUS tłumaczy wzrost nominalnych płac premiami kwartalnymi, w tym z okazji Dnia Górnika.
2. Inflacja w Unii Europejskiej najniższa od ponad 2 lat
Dane za listopad wskazują na stabilizowanie się inflacji w krajach Unii Europejskiej na wciąż podwyższonym poziomie. Niemniej jednak inflacja jest już znacznie mniejszym problemem, niż była jeszcze rok temu.
3. Turcy nie biorą jeńców w walce z inflacją. Stopy najwyższe od 20 lat
Bank centralny Turcji tym razem nie zaskoczył rynku i dokonał siódmej z rzędu podwyżki stóp procentowych. Gwałtowny cykl zacieśnienia polityki monetarnej nad Bosforem prawdopodobnie powoli dobiega końca.
4. Kryzys demograficzny w Polsce będzie się tylko pogłębiał
Kryzys demograficzny nie jest niczym nowym, nie tylko w Polsce. Najnowsze dane GUS-u wskazują, że liczba ludności w kraju będzie nadal spadać, coraz mniej będzie także osób w wieku produkcyjnym – starzejące się społeczeństwo to nasza przyszłość.
5. To nie koniec rajdu cen mieszkań?
Kilka dni temu pisaliśmy o przyspieszającym wzroście cen mieszkań i działek, ale wszystko wskazuje, że podwyżki nie odpuszczą także w końcówce roku – wynika z odczytu indeksu urban.one. To, jak długo potrwa gorączka na rynku sprzedaży mieszkań, będzie zależało od tego, czy i kiedy skończą się dopłaty w ramach „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”.
6. Inflacja bazowa niemal trzy razy wyższa od celu NBP
Listopad przyniósł zgodny z oczekiwaniami spadek tzw. inflacji bazowej w Polsce – wynika z danych NBP. Problem w tym, że wciąż jest ona blisko 3-krotnie wyższa od celu inflacyjnego.
7. Wyniki przemysłu rozczarowały ekonomistów. Listopad ponownie pod kreską
Listopadowe wyniki produkcji przemysłowej okazały się wyraźnie słabsze od oczekiwań ekonomistów. Po zaledwie jednym pozytywnym miesiącu polski przemysł znów znalazł się pod kreską.
8. Zapowiada się najmniej nowych budów od sześciu lat
Choć w listopadzie deweloperzy rozpoczęli o blisko 50 proc. więcej budów niż rok temu, to wszystko wskazuje, że dobiegający końca rok będzie pod tym względem najgorszy od sześciu lat – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.
9. Amerykańska „ulica” załadowała się w akcje
Rekordowy odsetek Amerykanów posiada w swoim portfelu akcje. Po raz ostatni taka sytuacja miała miejsce w 2007 roku – na szczycie poprzedniej wielkiej hossy.
10. Konsumenci rozczarowali ekonomistów. Sprzedaż detaliczna ponownie spadła
Listopadowe statystyki sprzedaży detalicznej okazały się wyraźnie słabsze od oczekiwań większości ekonomistów. Zamiast prognozowanego wzrostu otrzymaliśmy spadek. To podobne rozczarowanie jak w przypadku danych z przemysłu.
DU