Pociąg do zielonej energii

Pociag Do Zielonej Energii 7d70c4c, NEWSFIN

85 proc. zużywanej przez kolej w Polsce energii ma, pod koniec bieżącej dekady, pochodzić z OZE

Foto: GOV.PL

rp.pl

Materiał partnera: PGE Energetyka Kolejowa

Zielona Kolej

Krajowi przewoźnicy nie chcą zostać w tyle w globalnym wyścigu o neutralność klimatyczną. Aby ich w tym procesie wspomóc, PGE Energetyka Kolejowa zainicjowała program Zielona Kolej. Jego celem jest zmiana miksu energetycznego w sektorze kolejowym i zapewnienie w nim do 2030 r. 85-proc. udziału czystej energii pochodzącej z OZE.

– Oferujemy przewoźnikom pasażerskim i towarowym certyfikowaną energię zieloną, świadcząc usługi w całym cyklu – od źródeł wytwarzania, aż po odbiór – mówi Sylwester Szczensnowicz, prezes zarządu PGE Energetyka Kolejowa.

Program staje się coraz bardziej popularny, dołączają do niego kolejni przewoźnicy. W sierpniu PGE Energetyka Kolejowa przyznała Certyfikat Zielonej Energii Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, potwierdzając, że spółka wykorzystała w swej działalności 12 168 MWh energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Dzięki temu tylko w 2023 r. ŁKA ograniczyła emisje CO2 o 10 343 tony. We wrześniu deklarację przystąpienia do programu podpisał także narodowy przewoźnik – PKP Intercity. Spółka chce wspólnie z PGE Energetyka Kolejowa rozwijać innowacyjne rozwiązania, które pomogą efektywnie wykorzystywać energię i wspierać ochronę klimatu.

Najtańsza energia

Jednym z takich rozwiązań jest SENSUM, czyli opracowany przez PGE Energetyka Kolejowa dynamiczny system do optymalizacji prowadzenia pojazdów kolejowych. Wykorzystując algorytm analizujący dane o jeździe, SENSUM podpowiada maszynistom, jak dopasować jej parametry do aktualnych warunków pogodowych i stanu infrastruktury, aby dotrzeć do celu na czas, wykorzystując do tego minimum energii. Przeprowadzone testy pokazują, że przewoźnicy mogą w ten sposób zaoszczędzić nawet do 15 proc. zużywanej energii elektrycznej.

– Z naszych szacunków wynika, że korzystanie z SENSUM przez dziesięć lat generuje oszczędności na poziomie 400 GWh. To pozwoliłoby zredukować emisje CO2 o 320 tys. ton, czyli 1/1000 rocznych emisji w całej Polsce – wylicza Sylwester Szczensnowicz. SENSUM ma trafić do produkcji już w kwietniu przyszłego roku.

Spółka robi krok dalej i zamierza także odzyskiwać energię wytwarzaną przez pociągi i zasilać nią inne pociągi. Chodzi o rekuperację i przetwarzanie energii mechanicznej powstającej podczas hamowania pojazdów szynowych w energię elektryczną. Można ją następnie udostępniać za pośrednictwem sieci do zasilania innych składów. – To także rodzaj energii odnawialnej, do tego najtańszej, bo odzyskiwanej – wyjaśnia prezes PGE Energetyka Kolejowa.

Zielone magazyny

Aby rozwiązania te przyniosły efekty w szerszej skali, PGE Energetyka Kolejowa chce rozwijać magazyny energii. To instalacje szczególnie przydatne na kolei, gdzie trzeba zarządzać dużą liczbą odbiorów energii generowanych przez przejeżdżające pociągi, które znacząco obciążają sieć. Magazyny pozwalają dostarczać energię w szczytach zapotrzebowania i gromadzić ją w dolinach poboru. Dzięki temu poprawiają elastyczność i bezpieczeństwo funkcjonowania sieci dystrybucyjnej, ciągłość zasilania, a finalnie – parametry jakościowe energii elektrycznej.

PGE Energetyka Kolejowa testuje w tym zakresie instalacje w Garbcach: największy w Europie magazyn energii na potrzeby trakcyjne. Jak zapewnia prezes spółki, próby wypadają bardzo obiecująco. Co ważne, magazyny tego typu mogą także wspierać działanie OZE w sieci.

Zielone paliwo

W Garbcach PGE Energetyka Kolejowa bada kolejne przyszłościowe rozwiązanie. Spółka uruchomiła tam pierwszą instalację wodorową, która w procesie elektrolizy produkuje i magazynuje wodór z energii pochodzącej z OZE. Inicjatywa ta może być kolejnym elementem transformacji polskich kolei poprzez wykorzystanie wodoru w zastępstwie oleju napędowego tam, gdzie utrudniona jest elektryfikacja linii kolejowych.

– Obserwujemy rosnące zainteresowanie tym paliwem wśród przewoźników i jesteśmy gotowi do przeprowadzenia niezbędnych inwestycji w tego typu infrastrukturę. Wiemy, jak to robić, i potrafimy kompleksowo zaopatrzyć przewoźnika nie tylko w energię, ale także w energię zieloną, a nawet w ekologiczne paliwa – podsumowuje Sylwester Szczensnowicz.

Materiał partnera: PGE Energetyka Kolejowa

Pociag Do Zielonej Energii Fb929f8, NEWSFIN

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *