Belgowie wpuścili Alibabę na lotnisko.Teraz boją się szpiegów

Belgowie wpuścili Alibabę na lotnisko.Teraz boją się szpiegów

Foto: Qilai Shen/Bloomberg

Danuta Walewska

5 lat temu dział logistyczny Alibaby, Cainiao zainwestował na lotnisku w Liège 75 mln euro i zbudował tam swoje europejskie centrum logistyczne, w tym hangary o powierzchni 220 000 m². Umowa między belgijskim lotniskiem a Alibabą została podpisana w maju 2018 roku. Centrum logistyczne handlu elektronicznego zarządzane przez Cainiao ruszyło na początku 2021 roku. Takie same centra Alibaba ma w Hongkongu, Dubaju, Kuala Lumpur i Moskwie. Chińska inwestycja spowodowała, że Liège stało się 5. największym lotniskiem cargo w Europie po Frankfurcie, Paryżu, Amsterdamie i Lipsku/Halle.

Teraz Belgowie zorientowali się, że Alibaba, tak jak i inne firmy z tego kraju mają obowiązek przestrzegania chińskich przepisów prawnych, zobowiązujących je do udostępniania danych swoim władzom i służbom wywiadowczym. Belgijskie służby podejrzewają, że Alibaba uzyskał dostęp do informacji o europejskich łańcuchach dostaw i o konsumentach i przekazuje je dalej. Cainiao i Alibaba, stanowczo zaprzeczają zarzutom. Zapewniają, że przestrzega wszystkich obowiązujących miejscowych przepisów i regulacji.

Udziałowcem lotniska w Liège są francuskie Aéroports de Paris Management. Z portfelem 25 proc. posiadają uprawnienia do blokowania decyzji. 5 lat temu Francuzi sprzeciwiali się decyzji wpuszczenia Chińczyków. Nie chodziło im jednak wtedy o potencjalną chińską działalność szpiegowską, ale o ochronę interesów jednego ze swoich głównych klientów w Paryżu — Fedex Express, który również ma swoją bazę bazę Liège. Transakcję z Chińczykami oprotestowywali także Holendrzy obawiający się chińskiej konkurencji.

A Belgowie poszli jeszcze dalej. W grudniu 2018 Alibaba Group Holding Ltd. i rząd Belgii zobowiązały się do wspólnego promowania handlu sprzyjającego wyrównywaniu nierówności społecznych w ramach inicjatywy Electronic World Trade Platform („eWTP”) opracowanej przez Jacka Ma, dyrektora generalnego Alibaby. W ceremonii inaugurującej ten projekt uczestniczył Charles Michel, ówczesny premier Belgii, dzisiaj przewodniczący Rady Europejskiej.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *