Rząd umożliwi zastrzeżenie numeru PESEL. Opcja będzie bezpłatna i dostępna w m.in. mObywatelu 2.0 od 17 listopada bieżącego roku. Nowa usługa, według komentarza Ministerstwa Cyfryzacji, ma zapewnić prewencyjną ochronę przed konsekwencjami kradzieży tożsamości. Sprawdź, jak zabezpieczyć swój PESEL.
Już od piątku, 17 listopada obywatele będą mogli skorzystać z nowej usługi i zastrzec swój numer PESEL. Celem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości jest ograniczanie skutków kradzieży tożsamości. Jak podaje PAP, chodzi m.in. o walkę z wyłudzaniem środków finansowych poprzez zaciąganie np. kredytu na inną osobę bez jej wiedzy i zgody. Zwalczane w ten sposób ma też być zjawisko tzw. SIM swappingu, czyli wyrabiania duplikatu karty SIM, która może być potem użyta do nielegalnego autoryzowania transakcji.
Od 1 czerwca 2024 r. podmioty takie jak banki, instytucje kredytowe lub notariusze przed zawarciem umowy lub podjęciem czynności będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony. Przepisy ustawy wskazują, że obywatele nie będą obciążani za zobowiązanie, które zostało zaciągnięte bez ich wiedzy mimo istniejącego zastrzeżenia.
Zastrzeżenie numeru PESEL jest bezpłatne. Usługę będzie można aktywować zarówno internetowo, jak i stacjonarnie:
- w aplikacji mObywatel,
- na stronie mobywatel.gov.pl,
- osobiście w dowolnym urzędzie gminy (potrzebny będzie papierowy wniosek),
- banki krajowe, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe i poczta będą mogły wprowadzić możliwość zastrzeżenia za ich pośrednictwem numeru PESEL.
Usługa "Zastrzeż PESEL", która już jutro zostanie udostępniona m.in. w aplikacji mObywatel 2.0, umożliwi: zastrzeżenie numeru PESEL, cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL, ustawienie automatycznego zastrzeżenia numeru PESEL, sprawdzenie historii weryfikacji numeru PESEL przez instytucje i firmy oraz podgląd historii zmian statusu.
DF