Nie jest zaskoczeniem, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w UE. W tym roku zaliczyliśmy awans – więcej niż my pracują jedynie… Grecy – wynika z danych opublikowanych przez Eurostat.
Od wielu już lat Polska znajduje się w czołówce najbardziej zapracowanych narodów nie tylko w Unii Europejskiej, ale i na świecie. Jeszcze w 2020 roku zajmowaliśmy 3 pozycję pod tym względem w UE. W 2022 roku awansowaliśmy na drugie miejsce…
W 2022 roku przeciętny mieszkaniec UE w wieku 20-64 lat spędzał w pracy tygodniowo 37,5 godziny.
To znacznie mniej niż Grek – 41 godzin tygodniowo, Polak – 40,4 godziny, czy Rumun lub Bułgar – 40,2 godziny. Najbardziej z czasu pracy mogą być zadowoleni Holendrzy, którzy średnio pracują – 33,2 godziny tygodniowo, a także Niemcy – 35,3 godziny oraz Duńczycy – 35,4 godziny. W statystykach tych ujęto zarówno pracujących na pełen jak i niepełen etat.
Co ciekawe, w 2022 roku aż 7,6 proc. zatrudnionych w UE pracowało 50 lub więcej godzin tygodniowo. Z kolei poniżej 20 godzin tygodniowo pracowało 5,4 proc. zatrudnionych. Jednak największy odsetek osób – 46,8 proc. dotyczył osób, których tydzień pracy wynosi średnio 40–44 godziny. Udział ten przekroczył 50 proc. w 17 krajach UE i osiągnął ponad 80 proc. w Bułgarii, Rumunii, Łotwie, Litwie, Węgrzech, Słowenii i Polsce.
Równouprawnienie? Nie w długości pracy
Jeśli chodzi o różnice w czasie pracy pomiędzy mężczyznami i kobietami, we wszystkich krajach mężczyźni pracujący w pełnym wymiarze czasu pracy mają dłuższy tydzień pracy niż ich koleżanki. Najbardziej znacząca różnica wśród państw UE wystąpiła w Irlandii i Holandii – wyniosła ona odpowiednio 4,0 i 3,7 godziny.
W przypadku pracy na niepełny etat, w większości krajów to kobiety pracowały dłużej. Najsilniej wyróżniała się Dania, gdzie wystąpiła największa różnica w długości przeciętnego tygodnia pracy pomiędzy kobietami i mężczyznami zatrudnionymi w niepełnym wymiarze czasu pracy (odpowiednio 17,9 w porównaniu z 21,9 godziny).
Etat lepszy niż własna firma?
Eurostat w swoim opracowaniu porównał także czasy pracy osób na etacie oraz samozatrudnionych. Przedsiębiorcy zatrudniający innych pracowników (tj. pracodawcy) mieli najdłuższy średni tydzień pracy. Dla krajów UE w 2022 roku wyniósł on aż 47,5 godziny. Na drugim miejscu znalazły się osoby samozatrudnione, niezatrudniające pracowników (tzw. osoby pracujące na własny rachunek) – 40,7 godz. Dla pracowników średnia ta wyniosła z kolei 36,7 godziny.
Średni tydzień pracy pracowników w UE był w zakresie od 32,2 godziny w Holandii do 40,3 godziny w Rumunii. Średni tydzień pracy osób pracujących na własny rachunek wahał się od 33,2 godzin na Cyprze do 46,7 godzin w Grecji, a dla pracodawców od 38,5 godzin w Estonii do 51,2 godzin w Belgii – podsumowuje Eurostat.