Halving Bitcoina gotowy w 85%, a podaż w rękach LTH bliska rekordu

Halving Bitcoina Gotowy W 85 A Podaz W Rekach Lth Bliska Rekordu 489e454, NEWSFIN

Halving Bitcoina Gotowy W 85 A Podaz W Rekach Lth Bliska Rekordu 7debe6e, NEWSFIN

Rynek kryptowalut wchodzi w bardzo interesującą fazę. Halving Bitcoina, który ma nastąpić w połowie 2024 roku, jest wydarzeniem, które coraz bardziej pobudza wyobraźnię inwestorów. Jednak jeżeli historia się zrymuje, to dojrzały rynek byka rozpocznie się najwcześniej za rok.

Zgodnie z najnowszymi danymi halving Bitcoina jest już gotowy w 85%. Jednocześnie podaż w rękach długoterminowych posiadaczy (LTH) jest bliska swojemu rekordowi wszech czasów (ATH). W poprzednich cyklach był to sygnał okolic makro dołka, po którym następowała dopiero wczesna faza nowego cyklu.

Podaż w rękach długoterminowych hodlerów zbliża się do ATH

Wskaźnik podaży BTC w rękach długoterminowych posiadaczy był w przeszłości dobrą miarą kondycji rynku kryptowalut. Historycznie metryka ta pozostaje w negatywnej korelacji z długoterminową akcją cenową największej kryptowaluty.

Długoterminowi hodlerzy trzymają (HODL) swoje aktywa nieruszone w trakcie rynkowych dołków. Co więcej, największy przyrost podaży w rękach LTH następuje podczas gwałtownych rynków niedźwiedzia (czerwone strzałki). Wówczas to inwestorzy z silnymi rękami, widząc spadające ceny BTC, nie są skłonni do sprzedaży. Trzymają swoje monety, gdyż wierzą, że w przyszłości rynek kryptowalut odbije, a ich inwestycja okaże się korzystna.

Natomiast odwrotnie jest w trakcie rozpędzającego się rynku byka. Wzrost ceny BTC powoduje coraz większą chęć LTH do sprzedaży swoich aktywów z zyskiem. Historycznie w trakcie każdej głównej hossy byliśmy świadkami dramatycznego spadku podaży w rękach LTH. Naturalnie monety przechodzą wówczas do rąk krótkoterminowych posiadaczy (STH), którzy na późnym etapie dołączają do rynku, kierowani chęcią szybkiego zysku.

Kryptowalutowy analityk @therationalroot opublikował na X wykres podaży Bitcoina w rękach długoterminowych posiadaczy. Na swój rysunek naniósł też każdy halving Bitcoina. Na jego wykresie dostrzegamy przede wszystkim fakt, że aktualnie wskaźnik podaży BTC w rękach LTH jest bliski swojemu ATH w okolicach 76%. Został on ustanowiony pod koniec 2015 roku, gdy cena BTC kończyła akumulację przez drugim halvingiem.

Halving Bitcoina Gotowy W 85 A Podaz W Rekach Lth Bliska Rekordu 0d8e117, NEWSFIN

Podaż BTC w rękach LTH / Źródło: X

Następnie widzimy, że każdorazowo wskaźnik osiągał szczyt danego cyklu kilka miesięcy przed tym, zanim nastąpił halving Bitcoina (zielone koła). Następnie po tym lokalnym szczycie, podaż w rękach LTH stopniowo spadała i kierowała w bok, aż do kilku miesięcy po kolejny halvingu. Dopiero około 6 miesięcy po tym wydarzeniu następował silny spadek tej metryki, a kryptowaluty wchodziły w dojrzały rynek byka.

Halving Bitcoina gotowy w 85%

Wspomniany wyżej analityk opublikował również inny wykres, który pokazuje procentowy postęp w halvingu Bitcoina. Porównuje on okresy czasu pomiędzy historycznymi halvingami z 3 poprzednich cyklów.

Zdaniem @therationalroot aktualny halving Bitcoina jest już gotowy w 85%. Co więcej, względnie nieduże 15% okresy końcówki cyklu cechowały się dosyć podobną, boczna akcją cenową BTC. W obydwu przypadkach – w 2016 i 2020 roku – cena największej kryptowaluty utrzymywała się na podobnym poziomie.

Różnica polega na tym, że 2 cykle temu Bitcoin doświadczył bocznego trendu z tendencją wzrostową. Natomiast w poprzednim cyklu czarny łabędź spowodowany krachem COVID-19 dał inwestorom dodatkową okazję do zajęcia atrakcyjnej pozycji tuz przez planowanym halvingiem.

Halving Bitcoina Gotowy W 85 A Podaz W Rekach Lth Bliska Rekordu 7c98007, NEWSFIN

Halving Bitcoina / Źródło: X

Jeżeli historia miałaby się powtórzyć, to – w ogromnym uproszczeniu – rynek kryptowalut może stać w obliczu około rocznego trendu bocznego. Zaplanowany na połowę kwietnia 2024 roku halving Bitcoina może nie mieć żadnego natychmiastowego wpływu na cenę BTC. Jego skutki mogą stać się widoczne dopiero w ostatnim kwartale 2024 i całym 2025 roku.

Prognoza ta zgodna jest z trendami widocznymi na wykresie podaży w rękach długoterminowych posiadaczy. Wskaźnik ten, który aktualnie zbliża się do ATH, też będzie potrzebował około 12 miesięcy, aby odwrócić swój trend i przejść w fazę dystrybucji. Gdy LTH zaczną sprzedawać po halvingu Bitcoina, będzie to jeden z pierwszych sygnałów rozpoczęcia kryptowalutowego rynku byka.

Aby zapoznać się z najnowszą analizą rynku kryptowalut przez BeInCrypto, kliknij tutaj.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *