VeloBank zostanie w polskich rękach? Sołowow zainteresowany przejęciem

Niemal rok po utworzeniu VeloBanku nie milkną spekulacje o nowym nabywcy dawnego Getin Banku należącego do Leszka Czarneckiego. Nowy gracz w branży może być sporym zaskoczeniem, ale za to bank pozostałby w polskich rękach.

Velobank Zostanie W Polskich Rekach Solowow Zainteresowany Przejeciem A367725, NEWSFIN

fot. Włodzimierz Wasyluk / / FORUM

30 września 2022 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny wszczął przymusową restrukturyzację wobec Getin Noble Bank. Działalność upadłego banku została przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych utworzonego przez osiem banków komercyjnych, z czasem bank ten nazwano VeloBank. Na proces ten przeznaczono kwotę 10,34 mld zł bezzwrotnego wsparcia. W czerwcu informowaliśmy, że VeloBank wkrótce rozpocznie formalny proces poszukiwania inwestora.

Przeczytaj także

Upadłość Getin Noble Banku. Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił decyzję

VeloBank to bank uniwersalny, pod koniec 2022 roku był 9. bankiem w Polsce pod względem wolumenu pożyczek brutto. Do końca września BFG czeka na niewiążące oferty zakupu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nowego właściciela VeloBanku poznamy do końca marca przyszłego roku.

Sołowow w drodze po VeloBank?

Zainteresowanych nabyciem banku ma być ok. 10 inwestorów. Wśród nich znajduje się spora niespodzianka – dokumenty dotyczące Velo Banku miał pobrać wehikuł finansowy MS Galleon kontrolowany przez Michała Sołowowa, wieloletni nr 1. na liście najbogatszych Polaków – informuje Business Insider.

Velobank Zostanie W Polskich Rekach Solowow Zainteresowany Przejeciem 2c5f17c, NEWSFIN

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

KupDarmowy zapisWyślijImięPole wypełnione niepoprawnie!NazwiskoPole wypełnione niepoprawnie!Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:NIP (bez myślników)Pole wypełnione niepoprawnie!Nazwa firmyPole wypełnione niepoprawnie!Ulica, numer budynku/lokaluPole wypełnione niepoprawnie!Kod pocztowyPodaj kod w formacie xx-xxx!MiastoPole wypełnione niepoprawnie!Wyślij

Jego pojawienie się na liście jest zaskakujące, ponieważ miliarder do tej pory nie był znany z inwestowania w sektor finansowy. Perłą w koronie imperium Sołowowa jest chemiczny Synthos czy też dobrze znany producent wyposażenia łazienek Cersanit oraz producent warstwowych podłóg drewnianych Barlinek.

– Wiele będzie zależało od badania kondycji banku czy zobowiązań, jakie przed jego potencjalnymi nabywcami postawi Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Michał Sołowow do tej pory nie miał doświadczenia w sektorze bankowym, ale jest to jeden z najpoważniejszych inwestorów, którzy zainteresowali się VeloBankiem. W tym procesie doradza mu firma konsultingowa KPMG – twierdzi informator Business Insidera zaznajomiony ze sprawą.

Po 9 miesiącach Velo Bank z solidnym zyskiem

Kondycja banku wydaje się dość dobra, a Velo Bank w ciągu 9 miesięcy działalności zanotował 357,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto – informował przed weekendem bank w komunikacie prasowym.

Bank chwalił się także wysokim poziomem zwrotu z kapitału (ROE), który na koniec czerwca 2023 r. wyniósł 61 proc. Natomiast suma bilansowa wyniosła 43,4 mld zł.

"Wyniki finansowe Velo Banku pokazały, że nasza strategia była dobrze wyważona, a ambicje – realistyczne. Zbudowany potencjał okazał się wyższy, co pozwoliło nam zbliżyć się do ich realizacji już po dziewięciu miesiącach działalności. Udowodniliśmy, że na rynku wciąż jest przestrzeń do zagospodarowania i tworzenia nowej jakości bankowania" – powiedział, cytowany w komunikacie, Adam Marciniak, prezes Velo Banku.

Sprzedaż nie będzie szybka

BFG informował w czerwcu, że transakcja zostanie podzielona na dwa etapy – w pierwszym potencjalni inwestorzy zostaną zaproszeni do złożenia niewiążącej oferty wstępnej, a w drugim wybrani oferenci zostaną zaproszeni do złożenia ofert wiążących.

"BFG oczekuje, iż wybrani oferenci będą gwarantować bezpieczne i stabilne zarządzanie Bankiem oraz wykażą zdolność do zapewnienia bankowi odpowiedniego wsparcia i posiadania odpowiedniego potencjału finansowego i know-how dla ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem" – napisano w ówczesnym komunikacie BFG.

Czarnecki wygrał z KNF. 20 mln złotych kary za Getin Bank bezprawne

20 mln złotych kary nałożyła na Leszka Czarneckiego KNF w przededniu upadku Getin Banku. Niemal po roku okazuje się, że nałożenie kary zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa i konstytucji.

Czytaj więcej…

– Posiadanie banku to jest nie tylko czerpanie zysków, ale też odpowiedzialność. Jesteśmy gotowi rozmawiać z potencjalnymi inwestorami, innymi niż grupy bankowe czy banki. Natomiast musimy jasno artykułować nasze oczekiwania, a są nimi przede wszystkim gotowość do wsparcia kapitałowego plus racjonalny horyzont inwestycyjny – mówił z kolei przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski w wywiadzie dla Business Insidera.

Sprzedaż banku jest z reguły złożonym procesem – choć kluczową decyzję w tej sprawie podejmie BFG, to bez zgody od KNF nie uda się zamknąć transakcji. Co więcej, inwestor powinien zostać także zaakceptowany przez Komisję Europejską.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *