Istnieje duże prawdopodobieństwo kolejnej znaczącej inwestycji Microsoftu w Polsce do 2026 r. Jednak termin zależy od tego, jak szybko zostaną wykorzystane obecnie rozwijane możliwości obliczeniowe, stwierdził Brad Smith, wiceprezes i prezes Microsoftu, w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.
Microsoft ogłosił w poniedziałek, że zainwestuje 2,8 mld zł w usługi chmurowe i zasoby obliczeniowe w Polsce.
„2,8 mld zł to dziś 700 mln dolarów. Biorąc pod uwagę ujawnioną na początku tego roku inwestycję Microsoftu w Indiach w wysokości 3 mld dolarów, prawdopodobnie powinienem określić ją jako zaledwie +700 mln+” – zauważył dziennikarz prowadzący wywiad. „I odpowiem, że to jest kapitał, który planujemy ulokować wyłącznie w Polsce do lipca 2026 r.” – odpowiedział wiceprezes i prezes Microsoftu.
Zapytany, czy Microsoft zadeklaruje kolejną inwestycję w Polsce do połowy przyszłego roku, Smith potwierdził: „tak, jest (tak) bardzo duża możliwość”. „Wszystko zależy od tego, jak szybko wykorzystywana jest obecnie rozwijana moc obliczeniowa. Nie ma sensu tworzyć więcej, jeśli nie zostanie wykorzystana” – podkreślił.
Zapytany o potencjalne plany na rok 2026, Smith stwierdził, że jest za wcześnie, aby omawiać szczegółowe strategie i liczby.
„Po raz kolejny wszystko zależy od zastosowania naszej inwestycji ogłoszonej dzisiaj. Dlatego utrzymujemy kontakt z polskimi władzami i przedsiębiorstwami, aby jak najdokładniej zrozumieć Państwa wymagania. Działanie w tak kapitałochłonnym sektorze jak nowe technologie wymaga precyzyjnej wiedzy o tym, w co i ile inwestować, co wymusza krótsze cykle inwestycyjne i pewien stopień zwinności” – wyjaśnił.
Smitha zapytano również, czy jego zdaniem „władze polskie są coraz bardziej świadome potrzeb nowoczesnego państwa”.
„Myślę, że tak. Oczywiście sektor publiczny jest dość zróżnicowany, ale uważam, że świadomość potrzeb się poprawia, nie tylko w Polsce. W końcu każdy rząd zyskałby na wdrożeniu większej liczby usług online i wykorzystaniu w tym celu sztucznej inteligencji, dzięki czemu państwo stałoby się bardziej dostępne dla obywateli i zwiększyłoby