Sejm popiera rozszerzenie elektronicznej komunikacji z sądami w sprawach karnych

W środę Sejm przyjął nowelizację Kodeksu postępowania karnego, która usprawnia elektroniczną komunikację z sądami. Według Ministerstwa Sprawiedliwości, nowe przepisy mają na celu przyspieszenie postępowań i obniżenie związanych z nimi kosztów.

Sejm Popiera Rozszerzenie Elektronicznej Komunikacji Z Sdami W Sprawach Karnych 92566a3, NEWSFIN

zdjęcie: Billion Photos // Shutterstock

Łącznie 424 posłów poparło poprawkę, przy braku głosów przeciwnych i wstrzymujących się. Ustawa zostanie teraz skierowana do Senatu.

Nowe przepisy, będące częścią rządowych inicjatyw deregulacyjnych, mają na celu umożliwienie dwustronnej komunikacji elektronicznej z sądami. Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało projekt nowelizacji, twierdzi, że ta zmiana usprawni procedury, zmniejszy obciążenie sądów i przyspieszy rozpatrywanie spraw.

Jedną z kluczowych zmian w nowelizacji jest umożliwienie prokuratorom, obrońcom, radcom prawnym i pełnomocnikom procesowym, a także Prokuratorowi Generalnemu RP, przekazywania dokumentów do sądu za pośrednictwem swoich kont w Portalu Informacji Sądowej . Dotyczy to zarówno postępowań karnych, jak i w sprawach o wykroczenia, w tym wniosków o uzasadnienie wyroku, apelacji, odpowiedzi na apelację oraz pism apelacyjnych.

Złożenie dokumentów w ten sposób będzie opcjonalne. Nadal dopuszczalne będzie składanie dokumentów w urzędzie stanu cywilnego lub za pośrednictwem poczty.

Nowelizacja umożliwi również doręczanie dokumentów poprzez publikowanie ich treści na Portalu Informacyjnym sądu dla stron postępowania. Opcja ta również będzie dobrowolna, umożliwiając stronom wybór preferowanej metody doręczenia.

Każdy dokument przesłany za pośrednictwem Portalu Informacyjnego będzie musiał być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym, a w przypadku prokuratora – zaawansowanym podpisem elektronicznym wydanym przez prokuraturę. Sądy również będą mogły wydawać wyroki i postanowienia za pośrednictwem Portalu Informacyjnego.

Ponadto, nowelizacja proponuje, aby koszty deportacji osób zatrzymanych były zaliczane do kosztów Skarbu Państwa. Wynika to z faktu, że niektóre państwa, z którymi Polska nie zawarła umowy ekstradycyjnej, nie współpracują w procesie deportacyjnym, jeśli mają ponieść koszty. W konsekwencji osoby ścigane pozostają bezkarne. Rozwiązanie to będzie fakultatywne i będzie zależało od wagi sprawy. (PAP)

nno/ par/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *