Współpraca nauki z biznesem nie funkcjonuje prawidłowo. Nowo powołany zespół zidentyfikuje przeszkody i zaproponuje rozwiązania
Michał Duszczyk
Reklama
Grupa kilkunastu naukowców, przedstawicieli sektora biznesowego oraz ekspertów w dziedzinie transferu technologii ma za zadanie zdiagnozować kluczowe przeszkody w współpracy między biznesem a nauką i doprowadzić do „erupcji” wysokiej jakości patentów (ich brak negatywnie wpływa na naszą pozycję w Europie). Nowo powstały zespół będzie pełnił funkcję doradczą dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) – informuje „Rzeczpospolita”.
Reklama
Jakie są cele zespołu w zakresie pobudzania innowacji w Polsce?
Analizy i rekomendacje zespołu będą w dużej mierze koncentrować się na komercjalizacji nauki. Zespół poszukiwać będzie kierunków potencjalnych deregulacji w tym zakresie, a także działań, które ożywią tzw. przedsiębiorczość technologiczną nad Wisłą. Jak zapewniają w MNiSW, zespół opracuje rozwiązania „wspierające lepsze wykorzystanie potencjału polskich naukowców”.
– Wzmocnienie transferu technologii z nauki do przemysłu jest niezbędne dla rozwoju innowacyjnej gospodarki oraz konkurencyjności Polski. Z tego względu powołano zespół doradczy do wzmocnienia transferu wyników badań naukowych. To istotny krok w kierunku skuteczniejszego łączenia nauki z biznesem, co przyniesie korzyści dla społeczeństwa i gospodarki – mówi wiceminister nauki Maria Mrówczyńska.
Jak wyjaśnia, potencjał polskiej nauki jest ogromny, co potwierdzają osiągnięcia polskich badaczy na międzynarodowej scenie oraz ich wkład w badania światowej klasy w takich dziedzinach jak biotechnologia czy technologie kwantowe. – Jednak aby ten potencjał mógł w pełni się rozwijać, konieczne jest jego wsparcie poprzez konkretne działania. Kluczowe jest finansowanie projektów badawczo-rozwojowych, a także usprawnienie mechanizmów transferu technologii i zacieśnienie współpracy między uczelniami a sektorem biznesowym – podkreśla Mrówczyńska.
<