RPP skusi się na obniżkę stóp już w grudniu? Analitycy komentują prognozę

Dyskusja w Radzie Polityki Pieniężnej o cięciach stóp procentowych może się pojawić podczas marcowego posiedzenia, RPP może wówczas obniżyć stopy o 50 pb – prognozują ekonomiści mBanku.

Rpp Skusi Sie Na Obnizke Stoacutep Juz W Grudniu Analitycy Komentuja Prognoze 13993cf, NEWSFIN

/ NBP

"Dyskusja o obniżkach stóp proc. może się pojawić podczas marcowego posiedzenia. Otoczenie decyzyjne jest następujące: słabszy wzrost PKB niż w projekcji, wyższa inflacja bazowa, wyższe wynagrodzenia. Z tej triady ostatecznie RPP wybierze ten pierwszy czynnik, który determinował będzie pozostałe z pewnym opóźnieniem. Nie przywiązywalibyśmy dużej wagi do zaskoczeń sprzedażą detaliczną. Poniekąd słusznie pojawiają się głosy, aby poczekać i zobaczyć co się faktycznie stało. Sądzimy, że RPP pójdzie tym tropem" – napisano w raporcie.

"Jednocześnie uważamy, że pojawiające się na rynku prognozy, że RPP może ściąć stopy już w grudniu są może ciekawe i świeże, ale mają małą szansę realizacji. Otoczenie decyzyjne RPP zaczyna komplikować osłabienie złotego. Zdajemy sobie sprawę, że jego katalizatorem jest w dużej mierze umocnienie dolara, ale czynnik krajowy jest tu naszym zdaniem również istotny. Komplikacja sprawia, że RPP będzie czekać. Wynagrodzi to sobie – wzorem Fed – większą obniżką stóp procentowych 'na start' podczas marcowego posiedzenia. Obstawiamy 50 pb" – dodano.

Ekonomiści wskazują, że słabsze dane z gospodarki obniżają prognozę wzrostu w całym 2024 roku w okolice 3 proc., a w przyszłym w okolice 4 proc.

"Powolne wytracanie impetu przez gospodarkę jest faktem. Jeśli to nawet niższe tempo zostanie zachowane, szansa na powrót do wzrostowej trajektorii na mocy powolnego ożywienia eksportu oraz inwestycji wcale nie jest niewielka. Wręcz przeciwnie – to wciąż scenariusz bazowy. Nawet jednak, gdy spadek sprzedaży był jednorazowy, mleko się wylało, produkt nie zostanie odnotowany i wyniki PKB w III kw. będą bardzo słabe i można celować w okolice 2,5 proc. (a więc niżej niż w II kwartale)" – napisano w raporcie.

"Automatycznie obniża to cały rok w okolice 3 proc. oraz rok przyszły w okolice 4 proc. Jest jeszcze cień szansy, że zawał towarowy wyrównają usługi – ten element popytu jest w mocnym, wzrostowym trendzie. Niestety nie znamy danych za sierpień oraz wrzesień i wcześniej niż je, poznamy całe dane o konsumpcji (koniec listopada). Tam jednak również nie dowiemy się, jak rozkładają się akcenty sprzedaży towarów i usług" – dodano. (PAP Biznes)

pat/ osz/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *