Widzenie po zamknięciu oczu jest możliwe, ponieważ promienie podczerwone przechodzą przez powiekę łatwiej niż światło widzialne.
Michał Duszczyk
Mowa o soczewkach kontaktowych, które zostały tak przekształcone, że umożliwiają dostrzeganie światła podczerwonego. Zespół neurobiologów z Chińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii stworzył rozwiązania, które – nie wymagając żadnych baterii ani zewnętrznego zasilania – działają jak optyka na podczerwień. W rezultacie ludzkie oko zyskuje zdolność widzenia w ciemności.
Jak funkcjonują nowe soczewki kontaktowe?
Badacze opisali swoje odkrycie w czasopiśmie naukowym „Cell”, gdzie wskazują, że kluczem do działania tej innowacji są specjalne nanocząstki wbudowane w miękkie, elastyczne soczewki, które wychwytują promieniowanie podczerwone, zazwyczaj niewidoczne dla ludzkiego oka (ok. 800–1600 nm), przekształcając je w światło widzialne (400–700 nm). Soczewki te są przezroczyste, co pozwala na jednoczesne dostrzeganie otoczenia w świetle widzialnym i podczerwonym. Co ciekawe, wynalazek umożliwia nie tylko „przenikanie nocą”, ale także widzenie przez zamknięte powieki. Jak zwracają uwagę badacze, to „interesujący efekt zwiększenia intensywności widzenia w podczerwieni”. Widzenie po zamknięciu oczu jest możliwe, ponieważ promienie podczerwone łatwiej przenikają przez powiekę w porównaniu do światła widzialnego.
Technologia została już przetestowana na myszach, które z soczewkami były w stanie odróżniać obszary oświetlone podczerwienią. Jednak zastosowano ją również w eksperymentach z udziałem ludzi. Uczestnicy z nowymi soczewkami skutecznie rozpoznawali migające sygnały w podczerwieni i byli w stanie określić ich kierunek.
Wsparcie dla daltonistów
Chińsc